Danske MailPlatform sender 300 millioner mails om måneden

På kun tre år er danske MailPlatform gået fra at være en lille opstartsvirksomhed til nu at stå bag en online platform, der nu sender 300 millioner mails på vegne af kunderne hver måned.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

MailPlatform er en online platform til mails - helt som navnet antyder det. Hver måned sender selskabet omkring 300 millioner mails på vegne af sine kunder, og det har kunder i over 65 lande, dog primært virksomheder i Danmark. 

Kunderne kommer, halvt om halvt, fra eksisterende kunders anbefalinger og gode placeringer i søgemaskinerne.

"Vi prøver helt enkelt at behandle andre, sådan som vi selv gerne vil behandles", fortæller stifter og administrerende direktør Kim Østergaard.

Virksomheden laver ikke noget opsøgende salg, men har alligevel tredoblet sin omsætning hvert år. 2015 ser ikke ud til at afvige fra tidligere år, hvilket betyder, at MailPlatform forventer en to-cifret millionomsætning i slutningen af året.

Udvikling, udvikling og udvikling

Danske MailPlatform beskæftiger 16 fuldtidsansatte, hvoraf de 11 er udviklere, der hver måned giver liv til tre til fire nye funktioner. Udviklerne er ansat i MailPlatform Development - et datterselskab i Makedonien.

"Kunderne elsker, vi lytter til deres ønsker, når nye funktioner bliver planlagt og fremtaget," fortæller Kim Østergaard og oplyser, at omkring halvdelen af alle nye funktioner bliver til på baggrund af ønsker fra deres kunder.

Blandt kunderne hos <span class="il">MailPlatform</span> er Boconcept, DB Schenker, Egmont, LEGO, Kop & Kande, TNS Gallup, Fitnessworld, Jensen's Bøfhus og UNICEF.

Dog har MailPlatform også lanceret en abbonnementsløsning direkte henvendt mindre virksomheder. <span class="il">MailPlatform</span> stiller en cloud løsning til rådighed, hvor du ved hjælp af indbyggede værktøjer som eksempelvis en drag-and-drop editor kan designe responsive kampagner.

Fra Danmark og ud i verden

"Vi har nu øvet os længe nok i Danmark og har fået fundamentet til at gå internationalt", fortæller Kim Østergaard. Han uddyber, at alt for mange online forretninger har for travlt med ekspansion udenfor grænserne, før der er styr på produktet og organisationen. Er produktet eller løsningen god nok, vil markedet også være tilstede lidt senere, mener han.

"Det har været vigtigt for mig, at vi ikke vokser hurtigere end vi fortsat kan være 100 procent selvfinansierende og samtidigt have solide sorte tal på bundlinien", konkluderer Kim Østergaard.

Udover 11 udviklere i Makedonien sidder de øvrige medarbejdere i Danmark på firmaets hovedkontor i den sydjyske by Vejen. Herudover er landecheferne i Norge og Sverige.

Den første internationale satsning bliver MailPlatform.net, der allerede har tiltrukket de første europæiske kunder. Samtidigt går firmaet rigtig i land i Norge, Sverige og Tyskland med organisationer.

"Hele vores nærliggende geografiske internationalisering, skal være på plads i 2015&#8243;, fortæller Kim Østergaard.

Blandt de mange danske kunder i porteføljen hos MailPlatform, er mange der agerer internationalt. Flere har udtrykt et behov for lokal support til deres datterselskaber. Det er den anden strategiske grund til internationaliseringen.

"Vi vil huskes for en fantastisk kundeservice, det gør forskellen i vores mindset. Samtidigt skal kunderne opleve en involvering i deres forretning. En involvering der udspringer af reel interesse og medmenneskelighed", konkluderer Kim Østergaard.

Læs også:

Her er fremtidens e-mail-løsninger fra Microsoft, IBM og Google

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S