"Efter et par år spurgte jeg Microsoft, om jeg måtte købe C5 tilbage"

"Efter et par år spurgte jeg Microsoft, om jeg måtte købe C5 tilbage"

Artikel top billede

(Foto: Nicolai Devantier)

Et par år efter vi havde solgt hele forretningen til Microsoft, forsøgte jeg at købe C5-programmet tilbage. 

Jeg savnede udviklingsarbejdet, og så savnede jeg at have et firma.

Da vi solgte Damgaard, gik det rigtig godt. Vi omsatte vist for halvanden milliard kroner og havde alle de penge, vi behøvede - og nok så vigtigt havde vi en virksomhed.

Men vi blev smigret af tilbuddet fra Microsoft, og så var der selvfølgelig en forpligtigelse over for vores aktionærer, hvilket var de primære årsager til, at vi solgte.

Bagefter havde vi endnu flere penge, men stod uden et firma. Det var en tom fornemmelse.

Derfor forsøgte jeg at købe C5 tilbage. Det var et fint lille program, og det havde været perfekt projekt for mig. 

Men Microsoft sagde desværre nej.

Erik Damgaard, tidliger medejer af Damgaard Data og hjernen bag ideerne i økonomistyrings-systemet C5.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS