Avis: Rapport anbefaler lukning af Skat's omstridte EFI-system

EFI kommer aldrig til at virke. Det er konklusionen på en endnu ikke offentliggjort rapport om Skats skandaleramte inddrivelsessystem.

Artikel top billede

EFI skal smides ud, hvis Skat skal følge de råd, som staten har købt hos Accenture.

Luk EFI.

Det er i korte træk konklusionen på den endnu ikke offentliggjorte rapport om Skats inddrivelsessystem, EFI, og Debitormotor Inddrivelse som Accenture har udarbejdet.

Det skriver Berlingske søndag, efter at flere eksperter har læst et udkast til rapportens analyse, som Berlingske er kommet i besiddelse af.

Det kommer ikke som nogen overraskelse efter årevis med problemer for EFI, der i længere tid har været et ømt punkt for Skat.


Bliver aldrig bedre

I månedsvis har det ikke været til at få et bud på EFI's fremtid fra hverken Skat eller Skatteministeriet, der i stedet henviser til netop Accentures kommende rapport, som skal klarlægge EFI's tilstand.

Den tilstand lader til at være præcis så slem, som de hårdeste kritikere har frygtet.

I udkastet konkluderer Accenture nemlig, at der er:

"Fundamentale funktionelle fejl, der ikke kan, og aldrig vil kunne, blive udbedret i EFI- og DMI-systemerne."

Om, ikke hvis processen starter

Allerede i sidste uge stod det klart, at Skat havde stærkt begrænset tiltro til EFIs fremtid, da direktøren for inddrivelse i skat, Jens Jørgensen, forklarede, at de offentlige kasser måtte klare sig uden de penge, EFI skulle hente ind, et godt stykke tid endnu.

"Bundlinjen bliver jo påvirket af, om vi får sat processen i gang," lød det den gang.

Hvis Skat lytter til Accenture, bliver den proces ikke sat i gang med EFI.

Læs også:

Hvordan kan det blive ved? Få nu stoppet de offentlige it-skandaler

Skats syge it-system skal kureres - men hvad fejler det egentlig?

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S