Elgiganten skovler penge ind: Pengekassen fyldes til kommende krig mod Power-kæden

Landets største butikskæde for forbrugerelektronik er mere end almindeligt godt polstret til den hårde konkurrence på markedet for forbrugerelektronik.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Med et trecifret millionoverskud og rekordhøj omsætning står landets største forbrugerelektronikkæde, Elgiganten, stærkere end nogensinde.

Selskabets regnskab for 2014/15 viser en vækst i salget på fem procent til 5,28 milliarder kroner. Heraf ender 114 millioner kroner på bundlinien som overskud.

Dermed markerer Elgiganten, at man er mere end klar til at tage kampen op med sine konkurrenter, hvor især Experts planer om 25 nye megabutikker er den mest direkte udfordrer af Elgigantens dominerende position.

Udfordringen fra Power-kæden fylder dog ifølge Peder Stedal ikke meget i Elgigantens hverdag.

"Power er ikke noget selvstændigt tema i mit hoved. Det er en konkurrent på linie med Wupti, Bilka, Whiteaway og Skousen. Der er intens konkurrence på markedet, men vores seneste regnskab beviser, at vi er godt rustet,« siger Peder Stedal.

Læs mere om det her: Nu begynder Experts slagsmål med Elgiganten: Nye kæmpevarehuse åbner i Danmark

Ved siden af den solide indtjening har Elgiganten en bugnende pengekasse med en egenkapital på godt en halv milliard kroner.

"Vi har haft et rigtigt godt år, og vores økonomi i Danmark er rigtig god. Der er ikke ret mange, der formår at tjene penge i vores branche, og vi er rigtigt tilfredse med det resultat, vi har leveret. Det er udtryk for, at vi er ekstremt effektive i den måde vi driver vores forretning," lyder det fra Elgigantens direktør Peder Stedal.

Nogle af de mange rare penge i kassen skal bruges til at udvide antallet butikker som eksempelvis i Herlev, Svendborg og Vejle, ligesom man har renoveret og nyindrettet flere af de nuværende 30 butikker på landsplan.

Samtidig er der smidt penge i udvikling af Elgigantens onlinebutik, som er tæt på at udgøre 20 procent af den samlede omsætning, ligesom man satser stærkt på at udvide salget til erhvervskunder.

Læs også:

Elgiganten om ny konkurrent: "Det er bare Expert i nye farver"

Kom med til åbning af Danmarks nye kæde af store it-supermarkeder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS