Elgiganten skovler penge ind: Pengekassen fyldes til kommende krig mod Power-kæden

Landets største butikskæde for forbrugerelektronik er mere end almindeligt godt polstret til den hårde konkurrence på markedet for forbrugerelektronik.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Med et trecifret millionoverskud og rekordhøj omsætning står landets største forbrugerelektronikkæde, Elgiganten, stærkere end nogensinde.

Selskabets regnskab for 2014/15 viser en vækst i salget på fem procent til 5,28 milliarder kroner. Heraf ender 114 millioner kroner på bundlinien som overskud.

Dermed markerer Elgiganten, at man er mere end klar til at tage kampen op med sine konkurrenter, hvor især Experts planer om 25 nye megabutikker er den mest direkte udfordrer af Elgigantens dominerende position.

Udfordringen fra Power-kæden fylder dog ifølge Peder Stedal ikke meget i Elgigantens hverdag.

"Power er ikke noget selvstændigt tema i mit hoved. Det er en konkurrent på linie med Wupti, Bilka, Whiteaway og Skousen. Der er intens konkurrence på markedet, men vores seneste regnskab beviser, at vi er godt rustet,« siger Peder Stedal.

Læs mere om det her: Nu begynder Experts slagsmål med Elgiganten: Nye kæmpevarehuse åbner i Danmark

Ved siden af den solide indtjening har Elgiganten en bugnende pengekasse med en egenkapital på godt en halv milliard kroner.

"Vi har haft et rigtigt godt år, og vores økonomi i Danmark er rigtig god. Der er ikke ret mange, der formår at tjene penge i vores branche, og vi er rigtigt tilfredse med det resultat, vi har leveret. Det er udtryk for, at vi er ekstremt effektive i den måde vi driver vores forretning," lyder det fra Elgigantens direktør Peder Stedal.

Nogle af de mange rare penge i kassen skal bruges til at udvide antallet butikker som eksempelvis i Herlev, Svendborg og Vejle, ligesom man har renoveret og nyindrettet flere af de nuværende 30 butikker på landsplan.

Samtidig er der smidt penge i udvikling af Elgigantens onlinebutik, som er tæt på at udgøre 20 procent af den samlede omsætning, ligesom man satser stærkt på at udvide salget til erhvervskunder.

Læs også:

Elgiganten om ny konkurrent: "Det er bare Expert i nye farver"

Kom med til åbning af Danmarks nye kæde af store it-supermarkeder

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub