Kritik: Hver femte offentligt ansatte bruger privat Dropbox-konto til arbejds-filer

Mindst hver femte offentlige ansatte anvender sin private Dropbox som lager til arbejdsfiler, mener it-leverandør, der lever af at sælge professionelle Dropbox-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mellem 20 og 30 procent af it-brugere på offentlige arbejdspladser bruger deres private Dropbox-konto til at udveksle og gemme arbejdsfiler med.

Også selvom det er i strid med arbejdspladsens regler for it-sikkerhed.

Det fortæller direktør i it-firmaet SE Cloud Factory, Jacob V. Schmidt, som siden 1. december har solgt professionelle Dropbox-løsninger til offentlige kunder gennem SKI's rammeaftale på området.

Men set fra et sikkerhedssynspunkt er det ikke noget kønt syn, der har mødt ham på turen rundt til de offentlige it-afdelinger.

"Dropbox bliver allerede i dag brugt til personfølsomme data. Hos de offentlige kunder, jeg arbejder med, er det et sted mellem 20 og 30 procent af brugerne, der allerede har en Dropbox-konto, som de bruger i deres arbejde. Det er sådan alle steder. Så skygge-it lever og har det godt, selvom it-afdelingen siger, at det må man ikke," siger Jacob V. Schmidt.

Han mener, at det er så sikkert som amen i kirken, at it-brugernes "gør-det-selv"-løsninger fører til, at fortrolige og personfølsomme data i strid med love og regler ender på Dropbox-serverne.

Og problemet er ikke isoleret til offentlige ansattes computere.

"Bare i vores egen koncern (SE, red.) ved jeg, at vi har rigtig mange, der bruger Dropbox i deres arbejde, selvom der egentlig står i it-sikkerhedspolitikken, at det må man ikke. Og sådan er det i alle virksomheder," siger Jacob V. Schmidt.

Brugernes egen disruption

Ifølge Dropbox er Danmark et af de lande i verden, hvor den populære tjeneste er slået stærkest igennem.

I alt er der lige nu omkring tre millioner registrerede Dropbox-brugere herhjemme.

"Det er et tegn på, at brugerne laver deres egen disruption. De skal dele nogen filer med dem, de samarbejder med, og kan man ikke lige få it-afdelingen til at makke ret, så kører man bare," lyder det fra Jacob V. Schmidt.

Dropbox har selv taget fat på problemet med følsomme data, som brugerne lægger op på den cloud-baserede tjeneste.

Senere på året vil det amerikanske give sine erhvervskunder mulighed for at vælge, at deres data skal lagres på servere, som står på europæisk jord - nærmere betstemt Tyskland.

Det er nærliggende at se den nye service som et forsøg på at berolige brugere, som er bekymrede for, at deres data bliver overvåget af amerikanske efterretningstjenester.

Det afvises dog af Dropbox, som i stedet henviser til, at den nye service handler om "give kunderne et valg".

Læs også:

Dropbox i ny garanti til bekymrede kunder: Vi kan godt gemme jeres data på europæiske servere

Dropbox får det blå stempel hos offentlige indkøbere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S