Netdesign rider højt på IP-telefoni

Omsætningen rasler ned for Netdesign fra Farum, fordi teleselskaberne er holdt op med at investere i dyrt netværksudstyr. Netdesign satser i stedet på IP-telefoni, der vokser eksplosivt i øjeblikket, og tjener stadig penge.

I anden halvdel af 2003 begyndte virksomheder og offentlige myndigheder at investere i IP-telefoni, og det smittede af på netværksleverandøren Netdesign fra Farum.

- Vi fik en træg begyndelse på året, hvor vi især kunne mærke, at vores kunder i finans- og televerdenen holdt igen med at købe netværksudstyr, siger Bent Balsby, administrerende direktør for Netdesign.

- Men i anden halvdel af året tog markedet af, og vi landede en omsætning på 287 millioner kroner og et resultat på 12,7 millioner kroner på trods af vanskelige markedsvilkår, fortsætter direktøren.

Omsætning rasler ned

Markedsforholdene betød, at netværksselskabet fra Farum for andet år i træk kunne se omsætningen rasle nedad.

- Omsætningen er faldet fra over 450 millioner kroner i jubelåret 2001 til omkring 290 millioner i 2003. Nedgangen skyldes primært, at teleselskaberne er i krise og ikke investerer i nyt netværksudstyr, siger direktøren.

Han vurderer, at teleselskaberne manglende investeringslyst har kostet Netdesign et fald i omsætningen på omkring 150 millioner kroner.

Netdesign er den virksomhed i Danmark, der har flest certificeringer fra Cisco, som er verdens største leverandør af netværksudstyr.

IP-telefoni boomer i 2004

- Vi klager ikke, da vi har en sund forretning, som vi forventer os meget af i de kommende år, hvor specielt IP-telefoni bliver meget efterspurgt ude i virksomhederne, siger direktøren.

Netdesign A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning287340
Resultat af primær drift (EBIT)18,937,4
Resultat før skat 18,438,5
Resultat12,726,8
Egenkapital71,666,9
Antal ansatte112103
Netdesign vandt i 2003 en stor aftale med Århus Kommune, som de næste otte år sikrer Netdesign en omsætning på minimum 95 millioner kroner. Ordren kom i hus efter Netdesign etablerede et nyt forretningsområde, outsourcing, i 2003.

Her tilbyder Netdesign at stå for alt fra design, til etablering, finansiering og drift af backbone netværk og IP-telefonisystemer for større virksomheder og institutioner. Det har allerede givet pote flere gange.

I begyndelsen af april vandt Netdesign således en ordre hos Bankernes EDB Central (BEC) foran konkurrenter som TDC, HP, Ementor og IBM.

Projektet skal i løbet af tre år omlægge 78 pengeinstitutters analoge telefoni til IP, hvilket betyder, at 6.000 telefoni-installationer i banker landet over skal ændres. Projektet har et budget på omkring 35 millioner kroner.

Flere medarbejdere til Netdesign

- Jeg regner med, at væksten inden for IP-telefoni og sikkerhedsløsninger betyder, at vi øger vores overskud kraftigt i 2004, siger Bent Balsby, der sigter efter 34 millioner kroner på bundlinien i år.

Netdesign har på trods af den voldsomme nedgang i omsætningen siden 2001 øget medarbejderstaben fra gennemsnitlig 88 medarbejdere i 2001 til 112 sidste år.

- Det virker måske umiddelbart som et paradoks, men det hænger sammen med, at vi skal være gearet til den vækst inden for eksempelvis IP-telefoni, som er i fuld gang allerede nu, siger direktøren.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S