Netdesign rider højt på IP-telefoni

Omsætningen rasler ned for Netdesign fra Farum, fordi teleselskaberne er holdt op med at investere i dyrt netværksudstyr. Netdesign satser i stedet på IP-telefoni, der vokser eksplosivt i øjeblikket, og tjener stadig penge.

I anden halvdel af 2003 begyndte virksomheder og offentlige myndigheder at investere i IP-telefoni, og det smittede af på netværksleverandøren Netdesign fra Farum.

- Vi fik en træg begyndelse på året, hvor vi især kunne mærke, at vores kunder i finans- og televerdenen holdt igen med at købe netværksudstyr, siger Bent Balsby, administrerende direktør for Netdesign.

- Men i anden halvdel af året tog markedet af, og vi landede en omsætning på 287 millioner kroner og et resultat på 12,7 millioner kroner på trods af vanskelige markedsvilkår, fortsætter direktøren.

Omsætning rasler ned

Markedsforholdene betød, at netværksselskabet fra Farum for andet år i træk kunne se omsætningen rasle nedad.

- Omsætningen er faldet fra over 450 millioner kroner i jubelåret 2001 til omkring 290 millioner i 2003. Nedgangen skyldes primært, at teleselskaberne er i krise og ikke investerer i nyt netværksudstyr, siger direktøren.

Han vurderer, at teleselskaberne manglende investeringslyst har kostet Netdesign et fald i omsætningen på omkring 150 millioner kroner.

Netdesign er den virksomhed i Danmark, der har flest certificeringer fra Cisco, som er verdens største leverandør af netværksudstyr.

IP-telefoni boomer i 2004

- Vi klager ikke, da vi har en sund forretning, som vi forventer os meget af i de kommende år, hvor specielt IP-telefoni bliver meget efterspurgt ude i virksomhederne, siger direktøren.

Netdesign A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning287340
Resultat af primær drift (EBIT)18,937,4
Resultat før skat 18,438,5
Resultat12,726,8
Egenkapital71,666,9
Antal ansatte112103
Netdesign vandt i 2003 en stor aftale med Århus Kommune, som de næste otte år sikrer Netdesign en omsætning på minimum 95 millioner kroner. Ordren kom i hus efter Netdesign etablerede et nyt forretningsområde, outsourcing, i 2003.

Her tilbyder Netdesign at stå for alt fra design, til etablering, finansiering og drift af backbone netværk og IP-telefonisystemer for større virksomheder og institutioner. Det har allerede givet pote flere gange.

I begyndelsen af april vandt Netdesign således en ordre hos Bankernes EDB Central (BEC) foran konkurrenter som TDC, HP, Ementor og IBM.

Projektet skal i løbet af tre år omlægge 78 pengeinstitutters analoge telefoni til IP, hvilket betyder, at 6.000 telefoni-installationer i banker landet over skal ændres. Projektet har et budget på omkring 35 millioner kroner.

Flere medarbejdere til Netdesign

- Jeg regner med, at væksten inden for IP-telefoni og sikkerhedsløsninger betyder, at vi øger vores overskud kraftigt i 2004, siger Bent Balsby, der sigter efter 34 millioner kroner på bundlinien i år.

Netdesign har på trods af den voldsomme nedgang i omsætningen siden 2001 øget medarbejderstaben fra gennemsnitlig 88 medarbejdere i 2001 til 112 sidste år.

- Det virker måske umiddelbart som et paradoks, men det hænger sammen med, at vi skal være gearet til den vækst inden for eksempelvis IP-telefoni, som er i fuld gang allerede nu, siger direktøren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS