Netdesign rider højt på IP-telefoni

Omsætningen rasler ned for Netdesign fra Farum, fordi teleselskaberne er holdt op med at investere i dyrt netværksudstyr. Netdesign satser i stedet på IP-telefoni, der vokser eksplosivt i øjeblikket, og tjener stadig penge.

I anden halvdel af 2003 begyndte virksomheder og offentlige myndigheder at investere i IP-telefoni, og det smittede af på netværksleverandøren Netdesign fra Farum.

- Vi fik en træg begyndelse på året, hvor vi især kunne mærke, at vores kunder i finans- og televerdenen holdt igen med at købe netværksudstyr, siger Bent Balsby, administrerende direktør for Netdesign.

- Men i anden halvdel af året tog markedet af, og vi landede en omsætning på 287 millioner kroner og et resultat på 12,7 millioner kroner på trods af vanskelige markedsvilkår, fortsætter direktøren.

Omsætning rasler ned

Markedsforholdene betød, at netværksselskabet fra Farum for andet år i træk kunne se omsætningen rasle nedad.

- Omsætningen er faldet fra over 450 millioner kroner i jubelåret 2001 til omkring 290 millioner i 2003. Nedgangen skyldes primært, at teleselskaberne er i krise og ikke investerer i nyt netværksudstyr, siger direktøren.

Han vurderer, at teleselskaberne manglende investeringslyst har kostet Netdesign et fald i omsætningen på omkring 150 millioner kroner.

Netdesign er den virksomhed i Danmark, der har flest certificeringer fra Cisco, som er verdens største leverandør af netværksudstyr.

IP-telefoni boomer i 2004

- Vi klager ikke, da vi har en sund forretning, som vi forventer os meget af i de kommende år, hvor specielt IP-telefoni bliver meget efterspurgt ude i virksomhederne, siger direktøren.

Netdesign A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning287340
Resultat af primær drift (EBIT)18,937,4
Resultat før skat 18,438,5
Resultat12,726,8
Egenkapital71,666,9
Antal ansatte112103
Netdesign vandt i 2003 en stor aftale med Århus Kommune, som de næste otte år sikrer Netdesign en omsætning på minimum 95 millioner kroner. Ordren kom i hus efter Netdesign etablerede et nyt forretningsområde, outsourcing, i 2003.

Her tilbyder Netdesign at stå for alt fra design, til etablering, finansiering og drift af backbone netværk og IP-telefonisystemer for større virksomheder og institutioner. Det har allerede givet pote flere gange.

I begyndelsen af april vandt Netdesign således en ordre hos Bankernes EDB Central (BEC) foran konkurrenter som TDC, HP, Ementor og IBM.

Projektet skal i løbet af tre år omlægge 78 pengeinstitutters analoge telefoni til IP, hvilket betyder, at 6.000 telefoni-installationer i banker landet over skal ændres. Projektet har et budget på omkring 35 millioner kroner.

Flere medarbejdere til Netdesign

- Jeg regner med, at væksten inden for IP-telefoni og sikkerhedsløsninger betyder, at vi øger vores overskud kraftigt i 2004, siger Bent Balsby, der sigter efter 34 millioner kroner på bundlinien i år.

Netdesign har på trods af den voldsomme nedgang i omsætningen siden 2001 øget medarbejderstaben fra gennemsnitlig 88 medarbejdere i 2001 til 112 sidste år.

- Det virker måske umiddelbart som et paradoks, men det hænger sammen med, at vi skal være gearet til den vækst inden for eksempelvis IP-telefoni, som er i fuld gang allerede nu, siger direktøren.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S