Oracle hiver Google i retten igen for at bruge Java i Android: Dommer advarer kamphanerne

Efter både retsmøder og forhandlingsmøder skal Oracle og Google igen i retten med en sag til 53 milliarder kroner.

Artikel top billede

53 milliarder kroner er mange penge. Rigtig mange penge. Så det er ikke mærkeligt, at Oracle kæmper hårdt for at få Google til at slippe kronerne for at bruge Java i dets Android system.

Sagen har allerede været i retten én gang, men juryen kunne ikke finde ud af, om Oracle skulle have penge fra Google.

Advaret af dommer

I sidste uge prøvede de stridende parter to gange at nå til enighed.

Torsdag mødtes parterne til en høring, der gik så dårligt, at dommeren direkte advarede parternes advokater om, at endnu en retssag vil betyde et voldsomt nederlag for i hvert fald en af parterne, fortæller vores søstermedie cio.com.

"Når den retssag er slut, vil en af jer gå ud af retssalen med armen om jeres klient og prøve at forklare, hvorfor I tabte," advarede dommer William Alsup de fremmødte advokater.

Topmøde endte med krig på kniven

Dagen efter mødtes Oracle og Google's CEO's til et seks timer langt topmøde, som endte lige så dårligt som høringen.

Google mener nemlig stadig, at brugen af Java-kode i Android falder ind under det såkaldte fair use-begreb, og at Oracle derfor ikke har krav på en øre.

Mødet endte med en beslutning om at mødes i retten endnu en gang i et forsøg på at få en endegyldig afgørelse. En beslutning som tilsyneladende ikke var lige populær hos alle parter.

"Efter et tidligere forsøg på at afgøre denne sag endte i en fiasko, noterede retten sig, at nogle sager simpelthen bare har brug for at komme for retten. Denne sag har tilsyneladende behov for at komme for retten to gange,"   konkluderede den bisiddende dommer tørt i sine noter fra mødet.

Læs også: Oracle afslører: Så vild en forretning er Android for Google - milliarderne vælter ind

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job