Oracle hiver Google i retten igen for at bruge Java i Android: Dommer advarer kamphanerne

Efter både retsmøder og forhandlingsmøder skal Oracle og Google igen i retten med en sag til 53 milliarder kroner.

Artikel top billede

53 milliarder kroner er mange penge. Rigtig mange penge. Så det er ikke mærkeligt, at Oracle kæmper hårdt for at få Google til at slippe kronerne for at bruge Java i dets Android system.

Sagen har allerede været i retten én gang, men juryen kunne ikke finde ud af, om Oracle skulle have penge fra Google.

Advaret af dommer

I sidste uge prøvede de stridende parter to gange at nå til enighed.

Torsdag mødtes parterne til en høring, der gik så dårligt, at dommeren direkte advarede parternes advokater om, at endnu en retssag vil betyde et voldsomt nederlag for i hvert fald en af parterne, fortæller vores søstermedie cio.com.

"Når den retssag er slut, vil en af jer gå ud af retssalen med armen om jeres klient og prøve at forklare, hvorfor I tabte," advarede dommer William Alsup de fremmødte advokater.

Topmøde endte med krig på kniven

Dagen efter mødtes Oracle og Google's CEO's til et seks timer langt topmøde, som endte lige så dårligt som høringen.

Google mener nemlig stadig, at brugen af Java-kode i Android falder ind under det såkaldte fair use-begreb, og at Oracle derfor ikke har krav på en øre.

Mødet endte med en beslutning om at mødes i retten endnu en gang i et forsøg på at få en endegyldig afgørelse. En beslutning som tilsyneladende ikke var lige populær hos alle parter.

"Efter et tidligere forsøg på at afgøre denne sag endte i en fiasko, noterede retten sig, at nogle sager simpelthen bare har brug for at komme for retten. Denne sag har tilsyneladende behov for at komme for retten to gange,"   konkluderede den bisiddende dommer tørt i sine noter fra mødet.

Læs også: Oracle afslører: Så vild en forretning er Android for Google - milliarderne vælter ind

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Driftssikker SCCM-specialist til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S