NemID dropper to cifre i adgangskoden

Nets, banker og Digitaliseringsstyrelsen har besluttet at droppe to cifre i adgangskoden, så du hurtigere kan logge på via mobilen.

Artikel top billede

Illu: Nets.

Fra sommerens begyndelse kan du vælge en ny og mere enkel NemID-adgangskode på fire tal i stedet for den nuværende adgangskode, hvor du skal bruge en kombination af mindst seks tal og bogstaver.

Det vil gavne især dig, der bruger netbanken på mobilen.

Sikkerheden i NemID er på samme niveau, hvis du vælger at skifte til en fire-cifret adgangskode.

Der skal fortsat anvendes nøglekort, når du logger på hos offentlige myndigheder og i forbindelse med pengeoverførsler, oplyser Nets.

Nets også kalder beslutningen for en naturlig udvikling foretaget i samspil med banker og Digitaliseringsstyrelsen.

Det skal være nemmere at taste sig adgang via mobilen, lyder forklaringen.

"Det er vigtigt for os, at brugervenligheden i NemID følger med, når danskerne mere og mere går over til at bruge smartphonen frem for computeren. Derfor har Nets udviklet en enklere løsning, som brugeren selv kan tilvælge. Den nye, enkle adgangskode på fire tal skal stadig bruges sammen med nøglekortet og giver samme gode sikkerhed som i dag", lyder det i en pressemeddelelse fra Niels Gotfredsen, der er senior vice president og ansvarlig for NemID i Nets.

Det lavere antal cifre giver langt færre kombinationsmuligheder. Bliver sikkerheden ikke dårligere?

"Nej, det gør den ikke. Vi vurderer, at sikkerhedsniveauet forbliver det samme. Du skal også stadig anvende to-faktorsikkerheden, så der sker ingen forringelse. Problemerne stammer i dag fra eksempelvis phishing-angreb og ikke fra problemer med adgangskoden," fortæller Ulrik Marschall, presserådgiver i Nets, til Computerworld.

Stadig nøglekort

Fra slutningen af juni kan du altså skifte til den kortere adgangskode på nemid.nu via selvbetjening.

Her vælger du selv de fire tal, og så gælder den nye kode alle steder, du bruger NemID. På samme måde kan du også altid vælge at skifte tilbage til en adgangskode på minimum seks tegn.

"Vi har dog fjernet nogle muligheder som eksempelvis 0000," fortæller Ulrik Marschall.

Vælger du den nye, enkle kode, gælder den alle steder, som benytter NemID.

I løbet af efteråret 2016 vil nogle banker desuden spørge deres NemID-brugere, om de ønsker at skifte til den nye adgangskode på fire tal, eller om de foretrækker at beholde deres gamle adgangskode.

Dette sker, når de logger på deres netbank. Hvis brugeren ønsker den enkle kode, vælges den med det samme og gælder fremover alle steder.

Nøglekortet slipper du dog ikke for.

Læs mere på Nets webside.

Læs også:
Nets er ude i et sandt stormvejr af phishing-mail, fup-sms'er og snydeopkald

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job