Billigt alternativ til Asien: Lenovo flytter serverproduktionen til Europa

Verdens største pc-producent rykker nu dele af produktionen fra Asien til Europa. Det betyder hurtigere levering og lavere omkostninger, lyder forklaringen fra Lenovo.

Artikel top billede

I de sidste årtier er store dele af hardware-produktionen forsvundet fra Europa til billigere produktionsalternativer i Asien, ikke mindst Kina.

Men nu går Lenovo - der ellers er en kinesisk producent - i den modsatte retning og flytter dele af sin produktion til vores breddegrader.

Pc-producenten vil nemlig starte produktionen af virksomhedsprodukter, eksempelvis x86-serverne, der er erhvervet fra IBM, samt hele linjen af netværks- og storage-produkter i Ungarn.

Planen er at gøre leveringstiden kortere, så partnere og virksomhedskunderne kan få leveret jernet i en fart.

Produktionen er så småt startet i Ungarn, men vil i løbet af sommeren tage fart, når partnervirksomheden Flex begynder at bygge x86-serverne i landet.

Læs også: Åben krig på server-markedet: Lenovo blæser for alvor til kamp mod HP og Dell

Billigere og hurtigere

I en pressemeddelelse forklarer Lenovo sin beslutning om at flytte produktionen til EU med, at det vil betyde, at leveringstiden kan barberes ned med op til fem dage.

Ligeledes vil de operationelle omkostninger i forbindelse med produktionen faktisk gå ned. Det skyldes blandt andet prisen på fragt.

Den europæiske fabrik bliver i første omgang et supplement til den kinesiske produktion, der altså fortsætter.

Læs også:

Klar til serverkrig: Lenovos konkurrenter holder vejret

Først nuppede Lenovo pc-markedet - nu går selskabet efter servermarkedet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S