Skat giver grønt lys for udenlandsk it-firmas datacenter i Danmark

Svar fra Skatterådet afslører, at et internationalt it-firma er ved at gøre sig klar til at bygge nyt datacenter på dansk jord.

Artikel top billede

Skatterådet har givet grønt lys for at et udenlandsk it-firma kan begynde byggeriet af et dansk datacenter.

Så sent som i sidste uge offentliggjorde Skat et såkaldt bindende svar fra Skatterådet om fortolkning af de danske skatteregler.

Det udenlandske firma har nemlig oprettet et dansk anpartsselskab, som skal stå for at bygge og drive det nye datacenter.

Firmaet beder derfor Skatterådet tage stilling til, om moderselskabet får såkaldt "fast driftssted" i Danmark og dermed bliver helt eller delvis skattepligtigt i Danmark.

Det afviser Skatterådet, at selskabet bliver og fjerner dermed en sten på vejen for det kommende datacenterbyggeri.

Computerworld har tidligere fortalt, at Udenrigsministeriet via organisationen Invest in Denmark lige nu arbejder på at lokke en eller flere internationale it-firmaer til at placere datacentre i Danmark.

Præcis hvilke it-firmaer, der overvejer at slå sig ned i Danmark er dog indtil videre en dyb hemmelighed.

Hemmeligt

Heller ikke i Skatterådets svar fremgår det, hvilket firma, der i dette tilfælde står bag byggeplanerne.

Skatterådets formand, Hanne Søgaard Hansen, siger, at Skatterådets medlemmer har tavshedspligt og derfor ikke må oplyse navne på personer eller firmaer, der er omtalt i rådets afgørelser og svar.

Men udover det rent skattetekniske indhold afslører dokumentet - som du kan læse her - også en række interessante detaljer om det planlagte datacenter.

Blandt andet fremgår det, at serverne i det planlagte datacenter skal hoste "websteder, data og applikationer".

Derudover fremgår det, at datacenteret skal bruges til at styre "annonceindhold" rettet mod "specifikke brugere på baggrund af disse brugeres demografi".

Det signalement passer ualmindeligt godt på de amerikanske it-giganter Facebook og Google, som begge baserer en stor del af deres forretning på at levere målrettet annoncering mod deres flere hundrede millioner brugere.

Google Danmark ønsker ikke kommentere sagen.

Det har ikke være muligt at få en kommentar fra Facebook.

Svaret fra Skatterådet viser i øvrigt, at det kan være noget af et juridisk skoleridt at tolke den eksisterende skattelovgivning i forhold til den måde, som man driver forretning i en digital tidsalder.

Det udenlandske it-firma oplyser eksempelvis, at administration af websider og lagring af data og software på de fysiske servere i det nye danske datacenter vil ske fra lokationer udenfor Danmarks grænser.

Men selvom data og software ligger på en server i Danmark, er der ifølge Skatterådet ikke lovgrundlag for at gøre moderselskabet skattepligtigt i Danmark.

Læs også:

Afsløring: Hemmelige forhandlinger med it-giganter om nye datacentre på dansk jord

Apple søger chef for det kommende kæmpe-datacenter ved Viborg: Her er kravene

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S