Skat giver grønt lys for udenlandsk it-firmas datacenter i Danmark

Svar fra Skatterådet afslører, at et internationalt it-firma er ved at gøre sig klar til at bygge nyt datacenter på dansk jord.

Artikel top billede

Skatterådet har givet grønt lys for at et udenlandsk it-firma kan begynde byggeriet af et dansk datacenter.

Så sent som i sidste uge offentliggjorde Skat et såkaldt bindende svar fra Skatterådet om fortolkning af de danske skatteregler.

Det udenlandske firma har nemlig oprettet et dansk anpartsselskab, som skal stå for at bygge og drive det nye datacenter.

Firmaet beder derfor Skatterådet tage stilling til, om moderselskabet får såkaldt "fast driftssted" i Danmark og dermed bliver helt eller delvis skattepligtigt i Danmark.

Det afviser Skatterådet, at selskabet bliver og fjerner dermed en sten på vejen for det kommende datacenterbyggeri.

Computerworld har tidligere fortalt, at Udenrigsministeriet via organisationen Invest in Denmark lige nu arbejder på at lokke en eller flere internationale it-firmaer til at placere datacentre i Danmark.

Præcis hvilke it-firmaer, der overvejer at slå sig ned i Danmark er dog indtil videre en dyb hemmelighed.

Hemmeligt

Heller ikke i Skatterådets svar fremgår det, hvilket firma, der i dette tilfælde står bag byggeplanerne.

Skatterådets formand, Hanne Søgaard Hansen, siger, at Skatterådets medlemmer har tavshedspligt og derfor ikke må oplyse navne på personer eller firmaer, der er omtalt i rådets afgørelser og svar.

Men udover det rent skattetekniske indhold afslører dokumentet - som du kan læse her - også en række interessante detaljer om det planlagte datacenter.

Blandt andet fremgår det, at serverne i det planlagte datacenter skal hoste "websteder, data og applikationer".

Derudover fremgår det, at datacenteret skal bruges til at styre "annonceindhold" rettet mod "specifikke brugere på baggrund af disse brugeres demografi".

Det signalement passer ualmindeligt godt på de amerikanske it-giganter Facebook og Google, som begge baserer en stor del af deres forretning på at levere målrettet annoncering mod deres flere hundrede millioner brugere.

Google Danmark ønsker ikke kommentere sagen.

Det har ikke være muligt at få en kommentar fra Facebook.

Svaret fra Skatterådet viser i øvrigt, at det kan være noget af et juridisk skoleridt at tolke den eksisterende skattelovgivning i forhold til den måde, som man driver forretning i en digital tidsalder.

Det udenlandske it-firma oplyser eksempelvis, at administration af websider og lagring af data og software på de fysiske servere i det nye danske datacenter vil ske fra lokationer udenfor Danmarks grænser.

Men selvom data og software ligger på en server i Danmark, er der ifølge Skatterådet ikke lovgrundlag for at gøre moderselskabet skattepligtigt i Danmark.

Læs også:

Afsløring: Hemmelige forhandlinger med it-giganter om nye datacentre på dansk jord

Apple søger chef for det kommende kæmpe-datacenter ved Viborg: Her er kravene

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S