Skat giver grønt lys for udenlandsk it-firmas datacenter i Danmark

Svar fra Skatterådet afslører, at et internationalt it-firma er ved at gøre sig klar til at bygge nyt datacenter på dansk jord.

Artikel top billede

Skatterådet har givet grønt lys for at et udenlandsk it-firma kan begynde byggeriet af et dansk datacenter.

Så sent som i sidste uge offentliggjorde Skat et såkaldt bindende svar fra Skatterådet om fortolkning af de danske skatteregler.

Det udenlandske firma har nemlig oprettet et dansk anpartsselskab, som skal stå for at bygge og drive det nye datacenter.

Firmaet beder derfor Skatterådet tage stilling til, om moderselskabet får såkaldt "fast driftssted" i Danmark og dermed bliver helt eller delvis skattepligtigt i Danmark.

Det afviser Skatterådet, at selskabet bliver og fjerner dermed en sten på vejen for det kommende datacenterbyggeri.

Computerworld har tidligere fortalt, at Udenrigsministeriet via organisationen Invest in Denmark lige nu arbejder på at lokke en eller flere internationale it-firmaer til at placere datacentre i Danmark.

Præcis hvilke it-firmaer, der overvejer at slå sig ned i Danmark er dog indtil videre en dyb hemmelighed.

Hemmeligt

Heller ikke i Skatterådets svar fremgår det, hvilket firma, der i dette tilfælde står bag byggeplanerne.

Skatterådets formand, Hanne Søgaard Hansen, siger, at Skatterådets medlemmer har tavshedspligt og derfor ikke må oplyse navne på personer eller firmaer, der er omtalt i rådets afgørelser og svar.

Men udover det rent skattetekniske indhold afslører dokumentet - som du kan læse her - også en række interessante detaljer om det planlagte datacenter.

Blandt andet fremgår det, at serverne i det planlagte datacenter skal hoste "websteder, data og applikationer".

Derudover fremgår det, at datacenteret skal bruges til at styre "annonceindhold" rettet mod "specifikke brugere på baggrund af disse brugeres demografi".

Det signalement passer ualmindeligt godt på de amerikanske it-giganter Facebook og Google, som begge baserer en stor del af deres forretning på at levere målrettet annoncering mod deres flere hundrede millioner brugere.

Google Danmark ønsker ikke kommentere sagen.

Det har ikke være muligt at få en kommentar fra Facebook.

Svaret fra Skatterådet viser i øvrigt, at det kan være noget af et juridisk skoleridt at tolke den eksisterende skattelovgivning i forhold til den måde, som man driver forretning i en digital tidsalder.

Det udenlandske it-firma oplyser eksempelvis, at administration af websider og lagring af data og software på de fysiske servere i det nye danske datacenter vil ske fra lokationer udenfor Danmarks grænser.

Men selvom data og software ligger på en server i Danmark, er der ifølge Skatterådet ikke lovgrundlag for at gøre moderselskabet skattepligtigt i Danmark.

Læs også:

Afsløring: Hemmelige forhandlinger med it-giganter om nye datacentre på dansk jord

Apple søger chef for det kommende kæmpe-datacenter ved Viborg: Her er kravene

Annonce

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S