Slagsmål om Pirate Bays domæne-navne brudt ud i lys lue

Advokaterne er igang med et juridisk-håndgemæng i Sverige, og det har (måske) betydet en sejr for anti-piraterne i slaget om torrent-tjenesten The Pirate Bay. Få historien her.

Artikel top billede

Hvis du troede, at dramaet om den svenske torrent-side The Pirate Bay (TPB) var slut, så tager du fejl.

Der er nemlig masser af plads til flere tovtrækkerier i den sag, der begyndte med at TPB gik i luften 21. november 2003, grundlagt af Gottfrid Svartholm og Fredrik Neij.

Nu fortæller webstedet TorrentFreak nemlig om en ny sejr for anti-piraterne i Sverige.

En retskendelse i broderlandet har således bestemt, at de to mest kendte domænenavne til netsiden, ThePirateBay.se og PirateBay.se, skal overføres til de svenske myndigheder.

Læs også: Ny funktion kan gøre The Pirate Bay til verdens største streaming-tjeneste

Advokater på krigsstien

Baggrunden for sagen er at anklageadvokat Fredrik Ingblad, der også var initiativtager til den stor razzia mod TPB i 2014, tidligere rettede anklage mod organisationen, der er ansvarlig for .se-domæner i Sverige.

I sin anklage argumenterede advokaten for, at kontrollen over de to domæner skulle overgå til statslige myndigheder, hvilket han først fik medhold i i Stockholm distriktsrett.

Senere blev sagen dog afvist, hvilket gjorde, at Fredrik Ingblad ankede sagen, og han har altså nu fået medhold igen.

Nu skulle man så forvente, at den sag var afsluttet, men så nemt er det ikke.

Læs også: Dansk musikbranche jubler over streaming: Pirater er ikke længere et problem

Ikke slut endnu

Ifølge retten er det Pirate Bay-medstifteren Fredrik Neij, der er ejer af de to aktuelle domænenavne, og derfor skal de altså konfiskeres fra ham.

Fredrik Neij siger dog til TorrentFreak, at han ikke ejer domænerne.

På det grundlag vil han nu anke den nye afgørelse fra retten.

Medstifteren bedyrer også, at han aldrig har begået brud på ophavsretten, og at han ikke længere har nogen forbindelse til driften af TPB.

Svenskerne skal altså igennem endnu en omgang juridisk tovtrækkeri i det store slag om The Pirate Bay.

Dramaet er ikke slut endnu.

Læs også:
Pirate Bay i sort: svensk kontor stormet af politiet

Nye afsløringer: Her er det enorme server-setup der driver Pirate Bay

Pirate Bay-stifter har mistet alt: "Men min sjæl kan de ikke tage"

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos