Vildt vækstmål for Power-ejer: Omsætningen skal tredobles i Danmark

Den norsk-ejede retail-koncern Expert lægger maksimalt pres på sig selv med en plan om at tredoble sin danske omsætning inden 2020. Det stigende salg skal hentes hjem gennem butikskæden Powers 25 nye megavarehuse.

Artikel top billede

Retail-koncernen Expert vil inden for de kommende fem år mangedoble sin omsætning i Danmark. Det fremgår af et internt dokument, som Computerworlds svenske søstermedie it24.se har offentliggjort.

Ifølge dokumentet regner Expert-koncernen med at øge sit salg i Danmark fra godt en milliard danske kroner i 2015 til 3,5 milliarder i 2020.

Tallene fra Expert stammer fra en intern præsentation af koncernens seneste fem års-plan.

Langt hovedparten af væksten skal givetvis komme fra den nyetablerede elektronikkæde Power, som i perioden frem til 2020 har planlagt at åbne i alt 25 nye megavarehuse rundt om i Danmark.

Læs mere her: Nu begynder Experts slagsmål med Elgiganten: Nye kæmpevarehuse åbner i Danmark

Skal Expert indfri sine ambitioner, kræver det, at Power tager store markedsandele fra sine danske konkurrenter, hvor især Elgiganten er en stærk modstander.

Dermed er der lagt op til endnu et hårdt slag i kampen om markedet for forbrugerelektronik.

Computerworld har forgæves søgt at få en kommentar til tallene fra direktør i Power-kæden, Jesper Boysen, og Experts norske koncernchef, Ronny Blomseth.

Kamp om markedsandele

Expert/Power vilde vækstplaner får dog flere kendere af det danske marked for forbrugerelektronik til at spærre øjnene op.

"Det lyder som en aggressiv plan," lyder en tør kommentar fra en kilde hos en af Experts leverandører, som samtidig lader det skinne igennem, at de ambitiøse vækstplaner nemt kan lide skibbrud i et marked, som er præget af stagnerende salg af mobiltelefoner, pc'er og tablets, plus at forbrugerne generelt er tilbageholdende med trække tegnebogen op ad lommen.

Ekspert i detailhandel, Dorte Wimmer fra Retail Institute Scandinavia, er dog ikke overrasket over de store ambitioner i Expert-koncernen.

Hun mener, at Experts satsning på Power-kæden først og fremmest er rettet mod Elgiganten. Men krigen mellem de mastodonter kan også blive hård for de mindre spillere i markedet, siger hun.

"Når Power går ind så massivt, er der ingen tvivl om, at selskabet vil tage fra de eksisterende spillere. Og det interessante er, hvor meget Power vil tage fra Elgiganten og hvor meget selskabet vil tage fra andre," siger Dorte Wimmer.

Hun peger dog samtidig på, at Expert endnu ikke har fundet en klar strategi for, hvad man vil stille op med de traditionelle og mindre Expert-butikker, hvoraf mange er drevet via franchise-tagere.

"Experts stærkeste kort er Power. Ser man på Power-butikkerne, er der ingen tvivl om, hvor inspirationen kommer fra. Smertensbarnet bliver de eksisterende Expert-butikker. Power skal gentænke, hvad selslabet skal med de butikker," siger Dorte Wimmer.

Læs også:

Elgiganten skovler penge ind: Pengekassen fyldes til kommende krig mod Power-kæden

Presset og desperat: Derfor er Expert tvunget til at åbne masser af nye butikker

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S