Kan du huske Atari? Nu er firmaet på vej tilbage

Nu vil den ikoniske spilproducent Atari genoptage produktionen af hardware. Det bliver dog ikke i form af spilkonsoller.

Artikel top billede

Mange kan sikkert huske Ataris spilkonsoller fra drengetiden.

Og det amerikanske selskab er nok også bedst kendt som en af de tidligste aktører på det marked.

Det er dog efterhånden længe siden, at der er blevet produceret fysiske produkter fra denne kant.

Men det bliver der lavet om på nu, lyder beskeden i en pressemeddelelse.

Atari vil igen gøre et forsøg på at producere hardware, men det bliver altså ikke i form af en ny konsol. 

Læs meget mere om Ataris konsoller her: Jubilæum: Magisk spillemaskine fylder 40 år

Internet of things-dimser

Firmaet vil i stedet fokusere på smarte enheder til hjemmet, altså internet-opkoblede produkter, der skal gøre livet lettere og med det hæderkronede spilfirmas logo på fronten.

Det vil dog foregå i samarbejde med det franske selskab Sigfox, der har specialiseret sig i internet of things-enheder.

Præcis hvad de to selskaber vil lange over disken, er ikke helt klart endnu, men samarbejdet mellem Atari og Sigfox vil ifølge pressebeskeden forsøge på at skabe en stribe forskellige smarte dimser fra de mest enkle til de svært sofistikerede.

Den første omgang produkter vil omfatte enheder til sikkerhed, livsstil og kæledyr, så det ligner en solid omgang spredehagl, der affyres fra udviklingsafdelingen.

Fælles for dem er dog, at de skal kobles på internettet, og at de selv kan finde de nødvendige parringer i netværket.

Der bliver altså ikke åbnet særlig meget for godteposen, men mon ikke Ataris ekspertise og navn indenfor spil-området alligevel skal bruges i den ene eller den anden form, selv om kortene altså trykkes godt ind til kroppen.

Produktionen starter ifølge de to firmaer i løbet af året.

Læs også:

De fedeste spilkonsoller gennem tiderne

Jubilæum: Magisk spillemaskine fylder 40 år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS