TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Forlydender om et muligt salg af den danske telegigant har sendt aktiekursen i vejret med raketfart.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Her til morgen kunne dagbladet Børsen underholde sine læsere med, at TDC angiveligt skulle være på vej til at blive solgt til den amerikanske kapitalfond Apollo.

Rygtet om et forestående salg har her til formiddag sendt kursen på TDC's aktier i vejret med mere end ti procent, så selskabets samlede børsværdi nu er tæt på at runde 30 milliarder kroner.

Senere på formiddagen har TDC ifølge finans.dk i en fondsbørsmeddelelse bekræftet, at man har fået en "særdeles foreløbig henvendelse" om opkøb, som selskabet dog har valgt at takke pænt nej til.

"På baggrund af artiklen i Børsen i dag bekræfter TDC, at TDC har modtaget en særdeles foreløbig henvendelse om en mulig overtagelse af kontrollen med TDC. TDC har vurderet henvendelsen og konkluderet, at den var finansielt utilstrækkelig, ufuldstændig og ikke i aktionærernes bedste interesse. Derfor har TDC besluttet ikke at gå videre med henvendelsen," skriver TDC i fondsbørsmeddelelsen.

Samtidig understreger TDC, at man fortsat vil arbejde ud fra den strategiske plan, som man tidligere har meldt ud til børsmarkedet.

Så sent som isdste måned frasolgte TDC sin svenske forretning for et beløb poå omkring 2,3 milliarder kroner.

Tilbage i januar måtte man opgive at skille sig af med sin hostingforretning - en handel som ifølge flere kilder gik i vasken, fordi TDC krævede en pris, der var for høj i forhold til, hvad en køber var villig til at betale.

Over de seneste ti år har TDC skilt sig af med næsten to ud af tre medarbejdere.

Det kan du læse mere om her:
Tusindvis af job forsvundet fra TDC - snart er endnu 800 fortid i den skrumpende telegigant

Da TDC for fem år siden blev børsnoteret var prisen omkring 40 milliarder kroner. Og da TDC i 2005 blev solgt, stod der omkring 100 milliarder på prisskiltet.

Læs også:

Fra revisor til topdirektør med 8.500 medarbejdere: Sådan blev Pernille Erenbjerg koncernchef i TDC

Dansk teleindustri i krise: Førende teleselskaber har nedskrevet for milliarder

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job