TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Forlydender om et muligt salg af den danske telegigant har sendt aktiekursen i vejret med raketfart.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Her til morgen kunne dagbladet Børsen underholde sine læsere med, at TDC angiveligt skulle være på vej til at blive solgt til den amerikanske kapitalfond Apollo.

Rygtet om et forestående salg har her til formiddag sendt kursen på TDC's aktier i vejret med mere end ti procent, så selskabets samlede børsværdi nu er tæt på at runde 30 milliarder kroner.

Senere på formiddagen har TDC ifølge finans.dk i en fondsbørsmeddelelse bekræftet, at man har fået en "særdeles foreløbig henvendelse" om opkøb, som selskabet dog har valgt at takke pænt nej til.

"På baggrund af artiklen i Børsen i dag bekræfter TDC, at TDC har modtaget en særdeles foreløbig henvendelse om en mulig overtagelse af kontrollen med TDC. TDC har vurderet henvendelsen og konkluderet, at den var finansielt utilstrækkelig, ufuldstændig og ikke i aktionærernes bedste interesse. Derfor har TDC besluttet ikke at gå videre med henvendelsen," skriver TDC i fondsbørsmeddelelsen.

Samtidig understreger TDC, at man fortsat vil arbejde ud fra den strategiske plan, som man tidligere har meldt ud til børsmarkedet.

Så sent som isdste måned frasolgte TDC sin svenske forretning for et beløb poå omkring 2,3 milliarder kroner.

Tilbage i januar måtte man opgive at skille sig af med sin hostingforretning - en handel som ifølge flere kilder gik i vasken, fordi TDC krævede en pris, der var for høj i forhold til, hvad en køber var villig til at betale.

Over de seneste ti år har TDC skilt sig af med næsten to ud af tre medarbejdere.

Det kan du læse mere om her:
Tusindvis af job forsvundet fra TDC - snart er endnu 800 fortid i den skrumpende telegigant

Da TDC for fem år siden blev børsnoteret var prisen omkring 40 milliarder kroner. Og da TDC i 2005 blev solgt, stod der omkring 100 milliarder på prisskiltet.

Læs også:

Fra revisor til topdirektør med 8.500 medarbejdere: Sådan blev Pernille Erenbjerg koncernchef i TDC

Dansk teleindustri i krise: Førende teleselskaber har nedskrevet for milliarder

Annonce

BEC Financial Technologies

Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S