En legende går bort: Den sidste videomaskine lægges i graven i denne måned

Så er det slut. Den sidste producent af videomaskiner lukker ned for produktionen. Teknologien ændrede vores medievaner totalt og blev forløberen for tidens streaming-tjenester. Men måske kan VHS'en blive genfødt.

Artikel top billede

Både fjernsynet, filmformatet og frisuren var anderledes dengang videomaskinen havde sin storhedstid. Dump: Youtube.

Det er lørdag, og far har været på tanken for at købe popcorn og leje en Moviebox og en videofilm.

Engang en del af virkeligheden, som man nok skal være lidt oppe i årene for at huske og genkende.

Movieboxen har været væk i mange år, efter at videomaskinen gjorde sit indtog under fjernsynet i de danske stuer. Men nu er videomaskinen så også på vej til de evige filmmarker.

Den sidste VCR-maskine (videocassette recorder) produceres nemlig i denne måned.

Det er måske også på tide, vil mange mene, men gode teknologier har det med at overleve længe.

Den sidste skrivemaskinefabrik lukkede eksempelvis først i 2011 på trods af den digitale tekstbehandling.

Det er farbrikken Funai Electric, der er den sidste, som producerer videomaskiner, og som nu har besluttet at lukke for produktionen.

Det skriver Mental Floss

De gamle bånd, du har liggende i skabet eller på loftet, kan du således godt køre ned på genbrugspladsen - og du behøver ikke spole dem tilbage.

Bliv kult eller hvil i fred

Funai Electric har en lang historie med VHS-formatet og VCR-maskinerne. Faktisk lancerede firmaet tilbage i 1980'erne CVC-afspilleren, der var en kompakt videooptager, som forsøgte at tage kampen op mod de mere populære VHS- og Betamax-formater.

Som bekendt endte CVC-maskinen i skraldespanden, og i stedet slog firmaet sig på at producere VHS-videomaskiner. Men den æra ender altså nu.

Selv om den nu er parkeret for evigt, var videomaskinen en markant spiller, der ændrede vores måde at anvende medierne på.

Pludselig blev det både muligt at optage og afspille på det tidspunkt, som passede ind i dagligdagen.

Så princippet er altså ikke dødt. Det lever videre i bedste velgående på streaming-tjenesterne.

Beslutningen om at stoppe produktionen er ligetil: Der er ingen, der køber maskinerne mere. Det er dog ikke ensbetydende med, at videomaskinen ikke anvendes mere.

Faktisk er der flere steder opstået grupper, der dyrker det flimrende format og de uskarpe billeder. En tendens, der også ses inden for vinylplader, der i de senere år har oplevet en genfødsel.

Måske kan interessen for VHS'en på samme vis genopstå og Funai Electric genoptage produktionen.

Hvis ikke, så hvil i fred.

Læs også:
Sådan kan du se 3D Blu-ray-film på din konsol

Kassettebånd, cd'er og mp3-filer er døde: Hvad bliver det næste?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S