En europæer har lige så meget båndbredde som tre amerikanere: Så hurtigt er vores internet

En enkelt europæer har lige så meget båndbredde som tre amerikanere eller 22 afrikanere. Til gengæld betaler de fattigste meget mere for deres internet. Det viser nye tal.

Artikel top billede

I gennemsnit har en europæer adgang til 131kbit/s. Der mere end 20 gange så meget som en afrikaner og 130 gange mere end borgerne i verdens mindst udviklede lande.

Det viser nye tal fra det internationale telekommunikations-forbund (ITU).

ITU's undersøgelse gemmer på en række interessante oplysninger om internettets udvikling på verdensplan.

Det er dyrt at være fattig

Blandt andet er gennemsnitsprisen på mobilt bredbånd nu mindre end halvdelen af prisen for en sammenlignelig fastnetforbindelse.

Kigger man nærmere på tallene, er der markante forskelle alt efter hvor udviklet, et land er.

For de mest udviklede lande er fastnet-forbindelsen lidt under dobbelt så dyr som det mobile bredbånd, men i de mindst udviklede lande koster fastnetforbindelsen mere end tre gange så meget som mobilt bredbånd.

Samtidigt er priserne generelt langt højere udenfor den udviklede verden, når man tager højde for indbyggernes købekraft.

Indbyggerne i de mindst udviklede lande skal for eksempel betale fem gange mere for den samme fastnetforbindelse som internetbrugere i de udviklede lande.

Læs også:

Vores data-forbrug på det mobile bredbånd eksploderer: Så voldsomt stiger forbruget

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network