Apple søger patent på ny navigationsteknologi til mobile enheder

Apple henter inspiration til brugernavigationen på firmaets nye ur, og har nu søgt patent på ideen. Det kan få betydning for fremtidens iPhone og iPad.

Artikel top billede

Det er denne krone, som Apple nu søger patent på.

Apple har taget patent på den krone, der også anvendes på firmaets ur.

Selv om det hedder en krone, har den intet med betaling at gøre, men handler om en mekanisme, der kan anvendes til navigation og håndtering af eksempelvis en iPad eller iPhone.

Det er websiden Patently Apple, der fortæller, at Apple har ansøgt om patent på en ny pendant til den digitale krone på Apple Watch.

Kronen kan eksempelvis anvendes til at kontrollere lydstyrken, start af skærmen, til at tage fotografier og sikkert også en masse andre ting.

Hvorvidt den digitale krone kommer til anvendelse på fremtidige modeller af iPhone eller iPad, er der endnu ingen, der kan eller vil fortælle noget om, men som bekendt er det langt fra alle patenter, der fører til nye produkter.

Apple kalder i øvrigt drejeknappen for: Generator Button for Electronic Devices.

Læs også:
Læs også: Fik kritik for Apple Watch: Nu udfordrer Apple verdens største urproducenter

Galleri: Se alle de nye funktioner til iPhone, iPad, Mac og Apple Watch

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S