Apple søger patent på ny navigationsteknologi til mobile enheder

Apple henter inspiration til brugernavigationen på firmaets nye ur, og har nu søgt patent på ideen. Det kan få betydning for fremtidens iPhone og iPad.

Artikel top billede

Det er denne krone, som Apple nu søger patent på.

Apple har taget patent på den krone, der også anvendes på firmaets ur.

Selv om det hedder en krone, har den intet med betaling at gøre, men handler om en mekanisme, der kan anvendes til navigation og håndtering af eksempelvis en iPad eller iPhone.

Det er websiden Patently Apple, der fortæller, at Apple har ansøgt om patent på en ny pendant til den digitale krone på Apple Watch.

Kronen kan eksempelvis anvendes til at kontrollere lydstyrken, start af skærmen, til at tage fotografier og sikkert også en masse andre ting.

Hvorvidt den digitale krone kommer til anvendelse på fremtidige modeller af iPhone eller iPad, er der endnu ingen, der kan eller vil fortælle noget om, men som bekendt er det langt fra alle patenter, der fører til nye produkter.

Apple kalder i øvrigt drejeknappen for: Generator Button for Electronic Devices.

Læs også:
Læs også: Fik kritik for Apple Watch: Nu udfordrer Apple verdens største urproducenter

Galleri: Se alle de nye funktioner til iPhone, iPad, Mac og Apple Watch

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S