Apple søger patent på ny navigationsteknologi til mobile enheder

Apple henter inspiration til brugernavigationen på firmaets nye ur, og har nu søgt patent på ideen. Det kan få betydning for fremtidens iPhone og iPad.

Artikel top billede

Det er denne krone, som Apple nu søger patent på.

Apple har taget patent på den krone, der også anvendes på firmaets ur.

Selv om det hedder en krone, har den intet med betaling at gøre, men handler om en mekanisme, der kan anvendes til navigation og håndtering af eksempelvis en iPad eller iPhone.

Det er websiden Patently Apple, der fortæller, at Apple har ansøgt om patent på en ny pendant til den digitale krone på Apple Watch.

Kronen kan eksempelvis anvendes til at kontrollere lydstyrken, start af skærmen, til at tage fotografier og sikkert også en masse andre ting.

Hvorvidt den digitale krone kommer til anvendelse på fremtidige modeller af iPhone eller iPad, er der endnu ingen, der kan eller vil fortælle noget om, men som bekendt er det langt fra alle patenter, der fører til nye produkter.

Apple kalder i øvrigt drejeknappen for: Generator Button for Electronic Devices.

Læs også:
Læs også: Fik kritik for Apple Watch: Nu udfordrer Apple verdens største urproducenter

Galleri: Se alle de nye funktioner til iPhone, iPad, Mac og Apple Watch

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse