Apple søger patent på ny navigationsteknologi til mobile enheder

Apple henter inspiration til brugernavigationen på firmaets nye ur, og har nu søgt patent på ideen. Det kan få betydning for fremtidens iPhone og iPad.

Artikel top billede

Det er denne krone, som Apple nu søger patent på.

Apple har taget patent på den krone, der også anvendes på firmaets ur.

Selv om det hedder en krone, har den intet med betaling at gøre, men handler om en mekanisme, der kan anvendes til navigation og håndtering af eksempelvis en iPad eller iPhone.

Det er websiden Patently Apple, der fortæller, at Apple har ansøgt om patent på en ny pendant til den digitale krone på Apple Watch.

Kronen kan eksempelvis anvendes til at kontrollere lydstyrken, start af skærmen, til at tage fotografier og sikkert også en masse andre ting.

Hvorvidt den digitale krone kommer til anvendelse på fremtidige modeller af iPhone eller iPad, er der endnu ingen, der kan eller vil fortælle noget om, men som bekendt er det langt fra alle patenter, der fører til nye produkter.

Apple kalder i øvrigt drejeknappen for: Generator Button for Electronic Devices.

Læs også:
Læs også: Fik kritik for Apple Watch: Nu udfordrer Apple verdens største urproducenter

Galleri: Se alle de nye funktioner til iPhone, iPad, Mac og Apple Watch

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,