"I store dele af it-branchen er det næsten blevet et mantra, at kunden altid har ret. Men det er jeg ikke enig i"

"I store dele af it-branchen er det næsten blevet et mantra, at kunden altid har ret. Men det er jeg ikke enig i."

Artikel top billede

Foto: EG

"I store dele af it-branchen er det næsten blevet et mantra, at kunden altid har ret. Men det er jeg ikke enig i.

Jeg har siddet med til mange møder, hvor en kunde fremlægger sine grunde til, at en løsning skal kunne noget helt bestemt.

Der skal man være klar til at stille spørgsmålstegn ved, om det er fornuftigt at bygge løsninger, der er "en-til-en".

Jeg vil hellere lave "en til mange"-løsninger og derigennem skabe en bredere værdi.

Men det er ikke alle kunder, der forstår, at de kan få mere værdi ud af at samarbejde med deres konkurrenter, når et it-system skal udvikles.

På et tidspunkt blev vi bedt om at udvikle en database-løsning til en større kommune.

Vi kunne fremvise, hvordan vores eksisterende løsning i store træk understøttede opgaven, men kommunen ville have sin  helt egen. Så vi sagde nej tak.

Hvis en kunde ønsker sig et unikt system, så skal det dæleme også være pengene værd for alle parter - både for borgerne, kunden og for mig som leverandør.

Jeg synes, vi sammen skal bruge tiden på at udvikle gode fleksible løsninger, som understøtter den enkelte kommunes ønsker og behov. Men løsningerne skal også kunne bruges på tværs af kommunegrænser - så skatteyderne får valuta for pengene.

Mille Lindskrog Knudsen, direktør i EG Team Online

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub