Nu er det officielt: Cisco skal fyre 5.500 medarbejdere

It-firmaet Cisco siger farvel til cirka syv procent af medarbejderne. Der skal mere fokus på software og mindre på hardware, lyder forklaringen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Rygterne gik på at it-giganten Cisco skulle fyre helt op til 14.000 personer.

Læs mere her: Medie: Cisco vil fyre op mod 14.000 medarbejdre

Antallet af fyringer landede i stedet på 5.500, oplyser firmaet nu.

Mere software

Fyringerne begrundes blandt andet med, at ledelsen ønsker at flytte virksomheden fra at være en hardwareproducent af netværksenheder til at blive et softwareselskab med løsninger til det professionelle marked, eksempelvis indenfor cloud, internet of things og sikkerhed.

"Vi har annonceret en omstrukturering, der gør det muligt at optimere vores omkostninger på de områder med lav vækst, så vi i stedet kan investere i nøgleområder som sikkerhed, IoT, næste generation datacentre og cloud," skriver Ciscos ledelse i forbindelse med regnskabet.

"Vi regner med at geninvestere alle pengene fra besparelserne i forretningen og fortsætter således med at have et skarpt fokus på vækstområderne."

Omstruktureringen eliminerer 5.500 stillinger, hvilket svarer til godt syv procent af den globale arbejdsstyrke. Den begynder i det første kvartal af finansåret 2017.

Officielt havde Cisco 73.104 ansatte globalt i april i år.

Læs også:

Ericsson sparer og fyrer for milliarder - men det er ikke nok: Nye indgreb på vej

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Overblik: IBM Danmarks store nedtur - gennem stor fyringsrunde igen

Medie: Cisco vil fyre op mod 14.000 medarbejdere

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S