Nu er det officielt: Cisco skal fyre 5.500 medarbejdere

It-firmaet Cisco siger farvel til cirka syv procent af medarbejderne. Der skal mere fokus på software og mindre på hardware, lyder forklaringen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Rygterne gik på at it-giganten Cisco skulle fyre helt op til 14.000 personer.

Læs mere her: Medie: Cisco vil fyre op mod 14.000 medarbejdre

Antallet af fyringer landede i stedet på 5.500, oplyser firmaet nu.

Mere software

Fyringerne begrundes blandt andet med, at ledelsen ønsker at flytte virksomheden fra at være en hardwareproducent af netværksenheder til at blive et softwareselskab med løsninger til det professionelle marked, eksempelvis indenfor cloud, internet of things og sikkerhed.

"Vi har annonceret en omstrukturering, der gør det muligt at optimere vores omkostninger på de områder med lav vækst, så vi i stedet kan investere i nøgleområder som sikkerhed, IoT, næste generation datacentre og cloud," skriver Ciscos ledelse i forbindelse med regnskabet.

"Vi regner med at geninvestere alle pengene fra besparelserne i forretningen og fortsætter således med at have et skarpt fokus på vækstområderne."

Omstruktureringen eliminerer 5.500 stillinger, hvilket svarer til godt syv procent af den globale arbejdsstyrke. Den begynder i det første kvartal af finansåret 2017.

Officielt havde Cisco 73.104 ansatte globalt i april i år.

Læs også:

Ericsson sparer og fyrer for milliarder - men det er ikke nok: Nye indgreb på vej

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Overblik: IBM Danmarks store nedtur - gennem stor fyringsrunde igen

Medie: Cisco vil fyre op mod 14.000 medarbejdere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S