Nu er det officielt: Cisco skal fyre 5.500 medarbejdere

It-firmaet Cisco siger farvel til cirka syv procent af medarbejderne. Der skal mere fokus på software og mindre på hardware, lyder forklaringen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Rygterne gik på at it-giganten Cisco skulle fyre helt op til 14.000 personer.

Læs mere her: Medie: Cisco vil fyre op mod 14.000 medarbejdre

Antallet af fyringer landede i stedet på 5.500, oplyser firmaet nu.

Mere software

Fyringerne begrundes blandt andet med, at ledelsen ønsker at flytte virksomheden fra at være en hardwareproducent af netværksenheder til at blive et softwareselskab med løsninger til det professionelle marked, eksempelvis indenfor cloud, internet of things og sikkerhed.

"Vi har annonceret en omstrukturering, der gør det muligt at optimere vores omkostninger på de områder med lav vækst, så vi i stedet kan investere i nøgleområder som sikkerhed, IoT, næste generation datacentre og cloud," skriver Ciscos ledelse i forbindelse med regnskabet.

"Vi regner med at geninvestere alle pengene fra besparelserne i forretningen og fortsætter således med at have et skarpt fokus på vækstområderne."

Omstruktureringen eliminerer 5.500 stillinger, hvilket svarer til godt syv procent af den globale arbejdsstyrke. Den begynder i det første kvartal af finansåret 2017.

Officielt havde Cisco 73.104 ansatte globalt i april i år.

Læs også:

Ericsson sparer og fyrer for milliarder - men det er ikke nok: Nye indgreb på vej

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Overblik: IBM Danmarks store nedtur - gennem stor fyringsrunde igen

Medie: Cisco vil fyre op mod 14.000 medarbejdere

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S