Dansk gangster-spil giver eksplosiv vækst

Spilfirmaet Media Mobsters tror på 300.000 solgte eksemplarer af spillet Gangland i år, og det vil næsten tidoble omsætningen i virksomheden. Men ambitionerne rækker ud over pc-spilmarkedet, så Media Mobsters håber stadig på en ekstern pose penge til den fortsatte udvikling.

Spiludvikleren Media Mobsters forventer at være på vej mod det helt store gennembrud for sit pc-spil Gangland, som skal hjælpe virksomheden med at omsætte for op mod 20 millioner kroner i 2004.

Spillet blev lanceret i februar og har ikke haft en stor markedsføringskampagne eller en af de store spildistributører i ryggen, men salget af spillet er støt stigende.

- Vi forventer, at spillet får en lang levetid, for salget er begyndt at stige. Der har ikke stået så mange enheder ude på hylderne, men populariteten skabes meget via mund-til-mund-metoden, for det er jo et multi-player-spil, og folk får deres venner til at spille med, siger direktør Christian Majgaard.

Han har først præcise salgstal for Gangland-spillet senere i denne uge, men forventer, at spillet skal sælges i mindst 300.000 kopier i 2004, hvilket vil bringe selskabets omsætning op omkring 20 millioner kroner mod beskedne 2,6 millioner kroner sidste år.

Det salgsestimat er en del mere end de 70.000 eksemplarer, der kræves for at nå break-even på spillet, der har kostet omkring syv millioner kroner at udvikle.

Men det er stadig ikke nok til at indfri Media Mobsters' ambitioner, som kræver endnu flere udviklingskroner.

- Vi har nok til at dække driften og finansiere Gangland 2, hvis Gangland når sit salgsmål. Men vi vil gerne udvide til flere platforme end pc, altså konsolmarkedet, og det skal vi bruge flere penge til, siger Christian Majgaard.

Derfor satser Media Mobsters fortsat på en ekstern investor, som tør satse på virksomheden, der efterhånden har set bunden af kisten med likvide midler.

Christian Majgaard tvivler dog på, at det bliver IO Interactive-løsningen - altså et salg af den danske spiludvikler til en udenlandsk aktør - som er den rigtige for Media Mobsters for at opnå det mål.

- Vi er ikke så oplagte til et salg, som IO Interactive var på det tidspunkt, for deres varemærke lå allerede hos Eidos og var meget etableret. Vi er ikke så langt endnu, men vi kunne godt forestille os, at vi kunne finde andre typer spillere i mediebranchen end lige de store udgivere, som kunne være interesserede i et strategisk samarbejde, siger han.

Media Mobsters Aps Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning2,60,57
Resultat af primær drift (EBIT)0,9-1
Resultat før skat 0,7-1
Resultat0,7-1
Egenkapital10,3
Antal ansatte158

Media Mobsters håber også på at finde nåde for en større distributørs øje, selv om Christian Majgaard er godt tilfreds med det resultat, som selskabet indtil videre har opnået via mindre aftaler og egne initiativer.

På papiret blev 2003 Media Mobsters første overskudsår. Godt 3,4 millioner blev investeret i udvikling, og herunder figurerer størstedelen af lønningerne til de nu godt 15 ansatte.

Med den udgiftspost isoleret blev overskuddet på driften på knap en million kroner, og der har da også været indtægter i form af royalty-forskud og salg af mere traditionelle brætspils-koncepter, forklarer Christan Majgaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S