Ørsteds CIO har gang i 70 projekter: "Når vi ser på, hvor meget digitaliseringen fylder hos Ørsted, så ser det nogle gange ud som om, vi er en it-virksomhed, der lever af at sælge strøm"

Interview: CIO Michael Biermann, har ansvaret for hele 70 sideløbende it-projekter. Internet of Things er et af de områder hvor Ørsteds digitaliseringsbølge rykker for alvor. Læs hvordan om hvordan en digitaliseret el-produktionen skal forholde sig til Microsoft, Apple og Google.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Ørsteds planer med robotter og intelligent kundehåndtering
  • Hvad Ørsteds digitale strategi rummer
  • Hvordan rollen som leverandør af el og vedligeholdelse af infrastruktur skal suppleres med udvikling af koncepter og produkter.
1.094
5:30 min
Med mere end 70 aktuelle it-projekter er der nok at se til for Michael Biermann, der er CIO hos Ørsted.

Han har ikke selv en chance for at engagere sig i de enkelte projekter, men den overordnede strategi er klar: Der skal digitaliseres massivt på alle fronter.

Det gælder både helt ude i produktionen, i havvindmøllerne, på transformerstationerne, elnettet og hos forbrugerne.

Mandatet til at sætte gang i et digitalt lokomotiv fik han ved ansættelse for cirka to år siden af det daværende DONG Energy’s ledelse, og nu bliver der leveret.

"Der er en stor forståelse i organisationen og ledelsen for, at vi skal arbejde seriøst med digitalisering. Min opgave er at få it helt i front i alle vores aktiviteter, og det er vi nu godt i gang med," siger Michael Biermann.

Da Michael Biermann tiltrådte i DONG havde han en noget afdæmpet forestilling om, hvor meget der kunne digitaliseres i en traditionel forsyningsvirksomhed.

Men efter to år på posten som CIO har han fundet sig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos