Ørsteds CIO har gang i 70 projekter: "Når vi ser på, hvor meget digitaliseringen fylder hos Ørsted, så ser det nogle gange ud som om, vi er en it-virksomhed, der lever af at sælge strøm"

Interview: CIO Michael Biermann, har ansvaret for hele 70 sideløbende it-projekter. Internet of Things er et af de områder hvor Ørsteds digitaliseringsbølge rykker for alvor. Læs hvordan om hvordan en digitaliseret el-produktionen skal forholde sig til Microsoft, Apple og Google.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Ørsteds planer med robotter og intelligent kundehåndtering
  • Hvad Ørsteds digitale strategi rummer
  • Hvordan rollen som leverandør af el og vedligeholdelse af infrastruktur skal suppleres med udvikling af koncepter og produkter.
1.094
5:30 min
Med mere end 70 aktuelle it-projekter er der nok at se til for Michael Biermann, der er CIO hos Ørsted.

Han har ikke selv en chance for at engagere sig i de enkelte projekter, men den overordnede strategi er klar: Der skal digitaliseres massivt på alle fronter.

Det gælder både helt ude i produktionen, i havvindmøllerne, på transformerstationerne, elnettet og hos forbrugerne.

Mandatet til at sætte gang i et digitalt lokomotiv fik han ved ansættelse for cirka to år siden af det daværende DONG Energy’s ledelse, og nu bliver der leveret.

"Der er en stor forståelse i organisationen og ledelsen for, at vi skal arbejde seriøst med digitalisering. Min opgave er at få it helt i front i alle vores aktiviteter, og det er vi nu godt i gang med," siger Michael Biermann.

Da Michael Biermann tiltrådte i DONG havde han en noget afdæmpet forestilling om, hvor meget der kunne digitaliseres i en traditionel forsyningsvirksomhed.

Men efter to år på posten som CIO har han fundet sig

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect