Google vil påbyde mobilproducenter at stramme op om sikkerheden. "Antallet af sikrede enheder vil eksplodere"

En ny aftale mellem Google og mobilproducenterne skal sikre, at langt flere rettidige sikkerhedsopdateringer rulles ud til Android-baserede enheder.

Artikel top billede

Google vil have strammet op om sikkerheden i Android

Den amerikanske søgegigant vil have mobilproducenterne til at stramme op omkring sikkerheden i deres respektive Android-baserede enheder.

Under forrige uges I/O udviklermesse, under ’What’s new in Android Security’-præsentationen, tegnede selskabet omridset af en plan, som skulle sikre, at flere sikkerhedsopdateringer til platformen skulle nu ud til brugerne rettidigt. Det skriver 9to5google.com.

”Når man har milliardvis af brugere, er man et oplagt mål. Det fortjener derfor det stærkest mulige værn.” noterer Androids sikkerhedschef David Kleidermacher. ”Vi arbejder på at få udrulningen af sikkerhedspatches ind i vores OEM-aftaler. Det er træk som vil få antallet af regelmæssigt sikrede enheder til at eksplodere”, spår han.

Præcis hvordan de aftaler vil lyde, præciserer han dog ikke.
Google har allerede indført månedlige sikkerhedsopdateringer til Android-platformen i nogen tid, implementeringen af dem er dog op til den enkelte mobil eller tabletproducent.

I forrige måned kom det frem, at flere Android-leverandører opgav misvisende oplysninger for sikkerhedsopdateringerne i deres enheder.

I visse tilfælde oplyser producenten, at en sikkerhedsopdatering for en given dato er installeret, uden at det er tilfældet.

Ifølge Googles seneste data, er det kun lidt over en procent af eksisterende Android-enheder som kan bryste sig af, at have den nyeste Android-version ombord.

Læs også: Android-telefoner lyver for brugere om sikkerhedsopdateringer: “Det er stort set umuligt for brugeren at vide, hvilke patches der rent faktisk er installeret”

Læses lige nu

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S