Netcompany har scoret kassen på skatte-manøvre: Har trukket 288 millioner kroner fra i skat

Købet af en underskudsgivende forretning i 2012 endte med at give en milliongevinst i skatteregnskabet.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

It-selskabet Netcompany landede i 2012 en lukrativ handel, da det købte dele af den konkurrerende virksomhed Tieto, skriver Finans.

Opkøbet, som dengang kostede Netcompany 21 millioner kroner, udløste skattefradrag for i alt 288 millioner kroner, skriver finans.dk ud fra selskabets regnskaber samt åbent tilgængelige skattelister fra Skat.

Det store fradrag stammer fra underskudsforretning i Tiesto. Det store underskud kan udnyttes skattemæssigt efter de gældende skatteregler, hvis der opnås et overskud.

Skattefradraget på 288 millioner kroner er fordelt over årsregnskaberne fra 2013 til 2016 – en manøvre som i alt har sparet Netcompany skatteindbetalinger for knap 70 millioner kroner i perioden.

Til Finans siger Netcompanys finansdirektør, Thomas Johansen, at handlen har fået godkendelse fra Skat.

”I Netcompany overholder vi naturligvis alle danske skatteregler, og vi har i perioden 2013-2016 en samlet skat i koncernen på 67,1 millioner kroner,” siger han i en uddybende e-mail.

Netcompany vandt i september 2016 en stor kontrakt hos Skat, hvor it-koncernen fremover skulle udvikle afløseren til det udskældte EFI-indrivelsessystem.

Det kan du læse mere om her: Netcompany scorer stor Skat-kontrakt: Sådan undgår vi at bygge en ny EFI-skandale

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S