Sådan skabes en startup-kultur i hjertet af koncernen: "Vi er en samling gutter, der siger til hinanden: ’Hey, det her ser fedt ud, lad os undersøge det'"

Interview: Kan man opbygge en start-up kultur midt inde i en stor virksomhed? Det mener IFS’ innovationsdirektør, Bas de Vos. Her har du hans formel til bedre innovation og mere fremdrift.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En guide til hvordan du får start-up fordele ind i koncernen
  • Forstå, hvordan det kan gavne både koncern og medarbejdere
  • Se, hvilke faldgrubber der skal undgås
  • En konkret case på modellen i praksis
1.641
8:15 min
Hos den svensk-baserede ERP-leverandør, IFS, lever innovationen i to tempi.

Et spor lever i nuet, hvor det adresserer kunders behov og den daglige udvikling, men et andet spor fordyber sig i de store, vilde tanker i nogle små enheder. Det er her, IFS Labs kommer ind i billedet.

Læses lige nu

    Impact Fund Denmark

    Head of IT – lead our digital transformation

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil