Sådan skabes en startup-kultur i hjertet af koncernen: "Vi er en samling gutter, der siger til hinanden: ’Hey, det her ser fedt ud, lad os undersøge det'"

Interview: Kan man opbygge en start-up kultur midt inde i en stor virksomhed? Det mener IFS’ innovationsdirektør, Bas de Vos. Her har du hans formel til bedre innovation og mere fremdrift.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En guide til hvordan du får start-up fordele ind i koncernen
  • Forstå, hvordan det kan gavne både koncern og medarbejdere
  • Se, hvilke faldgrubber der skal undgås
  • En konkret case på modellen i praksis
1.641
8:15 min
Hos den svensk-baserede ERP-leverandør, IFS, lever innovationen i to tempi.

Et spor lever i nuet, hvor det adresserer kunders behov og den daglige udvikling, men et andet spor fordyber sig i de store, vilde tanker i nogle små enheder. Det er her, IFS Labs kommer ind i billedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S