Sådan skabes en startup-kultur i hjertet af koncernen: "Vi er en samling gutter, der siger til hinanden: ’Hey, det her ser fedt ud, lad os undersøge det'"

Interview: Kan man opbygge en start-up kultur midt inde i en stor virksomhed? Det mener IFS’ innovationsdirektør, Bas de Vos. Her har du hans formel til bedre innovation og mere fremdrift.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En guide til hvordan du får start-up fordele ind i koncernen
  • Forstå, hvordan det kan gavne både koncern og medarbejdere
  • Se, hvilke faldgrubber der skal undgås
  • En konkret case på modellen i praksis
1.641
8:15 min
Hos den svensk-baserede ERP-leverandør, IFS, lever innovationen i to tempi.

Et spor lever i nuet, hvor det adresserer kunders behov og den daglige udvikling, men et andet spor fordyber sig i de store, vilde tanker i nogle små enheder. Det er her, IFS Labs kommer ind i billedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse