Blockchain-ekspert tror på kollaps inden for to år: ”Fire ud af fem blockchain-projekter derude vil dø”

Interview: En stor andel af blockchain-initiativerne er dømt til at mislykkes. IFS’ forskningschef, Bas de Vos, giver sit bud på, hvordan de identificeres.

Artikel top billede

”Jeg regner med også med at vi indenfor de næste to år vil se, at mange af blockchain initiativerne vil være borte.”

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå, hvordan blockchain fungerer bedst for en virksomhed
  • Lær at identificere faldgruberne i blockchain-projekter
  • Få de tre vigtigste parametre for en succesfuld udrulning af blockchains
  • Læs om en konkret case med implementering af blockchains
1.226
6:15 min
Blockchains. Alle taler om dem, men langt færre forstår, hvad teknologien kan. Og færre endnu forstår potentialet i dem.

Faktisk spås det, at over fire ud af fem blockchain-projekter ude i virksomhederne er dømt til at fejle.

Det advarer IFS’ forskningsleder, Bas de Vos, om.

Han leder til daglig ERP-virksomhedens forskningsafdeling, IFS Labs, hvor netop potentialet i blockchain-projekter granskes.

I et interview med forskningschefen, forklarer han til Computerworld, hvilke egenskaber der gør, at et projekt vil lykkedes – og ikke mindst de karakteristika, der kan få et projekt til at kuldsejle.

Læs også: Blockchain forklaret på fem minutter - så enkelt er det egentlig

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job