Blockchain-ekspert tror på kollaps inden for to år: ”Fire ud af fem blockchain-projekter derude vil dø”

Interview: En stor andel af blockchain-initiativerne er dømt til at mislykkes. IFS’ forskningschef, Bas de Vos, giver sit bud på, hvordan de identificeres.

Artikel top billede

”Jeg regner med også med at vi indenfor de næste to år vil se, at mange af blockchain initiativerne vil være borte.”

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå, hvordan blockchain fungerer bedst for en virksomhed
  • Lær at identificere faldgruberne i blockchain-projekter
  • Få de tre vigtigste parametre for en succesfuld udrulning af blockchains
  • Læs om en konkret case med implementering af blockchains
1.226
6:15 min
Blockchains. Alle taler om dem, men langt færre forstår, hvad teknologien kan. Og færre endnu forstår potentialet i dem.

Faktisk spås det, at over fire ud af fem blockchain-projekter ude i virksomhederne er dømt til at fejle.

Det advarer IFS’ forskningsleder, Bas de Vos, om.

Han leder til daglig ERP-virksomhedens forskningsafdeling, IFS Labs, hvor netop potentialet i blockchain-projekter granskes.

I et interview med forskningschefen, forklarer han til Computerworld, hvilke egenskaber der gør, at et projekt vil lykkedes – og ikke mindst de karakteristika, der kan få et projekt til at kuldsejle.

Læs også: Blockchain forklaret på fem minutter - så enkelt er det egentlig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S