Blockchain-ekspert tror på kollaps inden for to år: ”Fire ud af fem blockchain-projekter derude vil dø”

Interview: En stor andel af blockchain-initiativerne er dømt til at mislykkes. IFS’ forskningschef, Bas de Vos, giver sit bud på, hvordan de identificeres.

Artikel top billede

”Jeg regner med også med at vi indenfor de næste to år vil se, at mange af blockchain initiativerne vil være borte.”

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå, hvordan blockchain fungerer bedst for en virksomhed
  • Lær at identificere faldgruberne i blockchain-projekter
  • Få de tre vigtigste parametre for en succesfuld udrulning af blockchains
  • Læs om en konkret case med implementering af blockchains
1.226
6:15 min
Blockchains. Alle taler om dem, men langt færre forstår, hvad teknologien kan. Og færre endnu forstår potentialet i dem.

Faktisk spås det, at over fire ud af fem blockchain-projekter ude i virksomhederne er dømt til at fejle.

Det advarer IFS’ forskningsleder, Bas de Vos, om.

Han leder til daglig ERP-virksomhedens forskningsafdeling, IFS Labs, hvor netop potentialet i blockchain-projekter granskes.

I et interview med forskningschefen, forklarer han til Computerworld, hvilke egenskaber der gør, at et projekt vil lykkedes – og ikke mindst de karakteristika, der kan få et projekt til at kuldsejle.

Læs også: Blockchain forklaret på fem minutter - så enkelt er det egentlig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job