Blockchain-ekspert tror på kollaps inden for to år: ”Fire ud af fem blockchain-projekter derude vil dø”

Interview: En stor andel af blockchain-initiativerne er dømt til at mislykkes. IFS’ forskningschef, Bas de Vos, giver sit bud på, hvordan de identificeres.

Artikel top billede

”Jeg regner med også med at vi indenfor de næste to år vil se, at mange af blockchain initiativerne vil være borte.”

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå, hvordan blockchain fungerer bedst for en virksomhed
  • Lær at identificere faldgruberne i blockchain-projekter
  • Få de tre vigtigste parametre for en succesfuld udrulning af blockchains
  • Læs om en konkret case med implementering af blockchains
1.226
6:15 min
Blockchains. Alle taler om dem, men langt færre forstår, hvad teknologien kan. Og færre endnu forstår potentialet i dem.

Faktisk spås det, at over fire ud af fem blockchain-projekter ude i virksomhederne er dømt til at fejle.

Det advarer IFS’ forskningsleder, Bas de Vos, om.

Han leder til daglig ERP-virksomhedens forskningsafdeling, IFS Labs, hvor netop potentialet i blockchain-projekter granskes.

I et interview med forskningschefen, forklarer han til Computerworld, hvilke egenskaber der gør, at et projekt vil lykkedes – og ikke mindst de karakteristika, der kan få et projekt til at kuldsejle.

Læs også: Blockchain forklaret på fem minutter - så enkelt er det egentlig

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S