Tech-krise kradser udenfor USA – Kinesisk gigant bløder flere penge end Facebook

Tencent, kinas største børsnoterede virksomhed har mistet næsten en billion kroner.

Artikel top billede

Mens Facebook og andre ledende amerikanske tech-aktier giver økonomiske tømmermænd hos investorer kloden over, er en anden tech-gigant ude i en hidtil uset krise.

Læs også: Facebook varslede brat opbremsning for væksten: Det kostede 760 milliarder i markedsværdi

Den kinesiske tech-mastodont Tencent, har igennem det seneste år mistet markedsværdi for 140 milliarder amerikanske dollar, godt 890 milliarder kroner. Den overhaler dermed Facebook ellers historiske nedtur, som igennem samme periode har mistet værdier for 136 milliarder dollar, skriver Bloomberg.

Tencent, som i hjemlandet Kina er ledende indenfor en række industrier som spil, chat og sociale medier har været igennem en ni år lang vækstperiode, men måtte alene i juli i år inkassere et fald på 9,5 procent i sin aktie.

”Investorer er i færd med at indkalkulere lavere forventninger til Tencents resultater” lyder forklaringen fra Linus Yip, analytiker ved Hong Kong baserede First Shanghai Securities.

Han ser det som et overordnet problem i markedet: ”tech-virksomheder møder lignende problemer. De har nydt godt af en voldsom vækst i den seneste årrække, og det bliver stadigt sværere at fastholde lignende vækstrater i takt med at konkurrencen øges og visse markeder er mættede”, lyder hans vurdering.

Tencent har op til sin nylige nedtur blandet sig i den globale top 5 over klodens største virksomheder målt på aktieværdi.

Sidste uges Facebook-krak har bidraget til, at flere af de store tech-virksomheder har måttet registrere tab på børserne.

Se også: Facebook-nedtur trækker alle de store tech-aktier med ned

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job