Tech-krise kradser udenfor USA – Kinesisk gigant bløder flere penge end Facebook

Tencent, kinas største børsnoterede virksomhed har mistet næsten en billion kroner.

Artikel top billede

Mens Facebook og andre ledende amerikanske tech-aktier giver økonomiske tømmermænd hos investorer kloden over, er en anden tech-gigant ude i en hidtil uset krise.

Læs også: Facebook varslede brat opbremsning for væksten: Det kostede 760 milliarder i markedsværdi

Den kinesiske tech-mastodont Tencent, har igennem det seneste år mistet markedsværdi for 140 milliarder amerikanske dollar, godt 890 milliarder kroner. Den overhaler dermed Facebook ellers historiske nedtur, som igennem samme periode har mistet værdier for 136 milliarder dollar, skriver Bloomberg.

Tencent, som i hjemlandet Kina er ledende indenfor en række industrier som spil, chat og sociale medier har været igennem en ni år lang vækstperiode, men måtte alene i juli i år inkassere et fald på 9,5 procent i sin aktie.

”Investorer er i færd med at indkalkulere lavere forventninger til Tencents resultater” lyder forklaringen fra Linus Yip, analytiker ved Hong Kong baserede First Shanghai Securities.

Han ser det som et overordnet problem i markedet: ”tech-virksomheder møder lignende problemer. De har nydt godt af en voldsom vækst i den seneste årrække, og det bliver stadigt sværere at fastholde lignende vækstrater i takt med at konkurrencen øges og visse markeder er mættede”, lyder hans vurdering.

Tencent har op til sin nylige nedtur blandet sig i den globale top 5 over klodens største virksomheder målt på aktieværdi.

Sidste uges Facebook-krak har bidraget til, at flere af de store tech-virksomheder har måttet registrere tab på børserne.

Se også: Facebook-nedtur trækker alle de store tech-aktier med ned

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS