Intel lukker ned i Aalborg: Over 200 ansatte fyret

Processor-producenten lukker ned for al aktivitet i det nordjyske inden udgangen af året.

Artikel top billede

Chip-giganten Intel trækker stikket for alle aktiviteter i Nordjylland inden udgangen af 2018. Det vil koste de nuværende 200 ansatte i Aalborg jobbet, skriver Nordjyske.

Nedlukningen er ikke helt uventet, skriver mediet, for to år siden udmeldte Intel, at afdelingen i det nordjyske skulle lukkes.

I sommeren 2016 lød beskeden fra virksomheden, til de dengang 250 ansatte, at afdelingen vil lukke. Blot en måned senere, skiftede selskabet i midlertidig mening og lod den nordjyske afdeling fortsætte.

Intels kommunikationsdirektør for EMEA-regionen, Markus Weingartner bekræfter, at en runde fyringer er på vej: ”Jeg kan bekræfte, at Intel planlægger at reducere medarbejderstaben på bestemte lokationer,” siger han til Nordjyske.

Intels nordjyske gren blev til i 2010, dengang selskabet investerede i et anlæg og 270 danske arbejdspladser fra tyske Infineon Technologies.

Dengang betalte tech-giganten 8,2 milliarder for købet.

Processor-producenten tæller i dag fortsat over 106.000 ansatte på verdensplan. I seneste årsregnskab omsatte virksomheden for 63 milliarder amerikanske dollar, svarende til godt 410 milliarder kroner.

Læs også: Intel får stor dansk afdeling efter milliard-handel

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S