Intel lukker ned i Aalborg: Over 200 ansatte fyret

Processor-producenten lukker ned for al aktivitet i det nordjyske inden udgangen af året.

Artikel top billede

Chip-giganten Intel trækker stikket for alle aktiviteter i Nordjylland inden udgangen af 2018. Det vil koste de nuværende 200 ansatte i Aalborg jobbet, skriver Nordjyske.

Nedlukningen er ikke helt uventet, skriver mediet, for to år siden udmeldte Intel, at afdelingen i det nordjyske skulle lukkes.

I sommeren 2016 lød beskeden fra virksomheden, til de dengang 250 ansatte, at afdelingen vil lukke. Blot en måned senere, skiftede selskabet i midlertidig mening og lod den nordjyske afdeling fortsætte.

Intels kommunikationsdirektør for EMEA-regionen, Markus Weingartner bekræfter, at en runde fyringer er på vej: ”Jeg kan bekræfte, at Intel planlægger at reducere medarbejderstaben på bestemte lokationer,” siger han til Nordjyske.

Intels nordjyske gren blev til i 2010, dengang selskabet investerede i et anlæg og 270 danske arbejdspladser fra tyske Infineon Technologies.

Dengang betalte tech-giganten 8,2 milliarder for købet.

Processor-producenten tæller i dag fortsat over 106.000 ansatte på verdensplan. I seneste årsregnskab omsatte virksomheden for 63 milliarder amerikanske dollar, svarende til godt 410 milliarder kroner.

Læs også: Intel får stor dansk afdeling efter milliard-handel

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,