Nu kommer 8K-TV bølgen – men hvad med pris og anvendelighed?

Både Samsung og LG løfter sløret for imponerende 8K fjernsyn denne uge. Prisen bliver ekstrem, og med denne kommer spørgsmålet om 8K overhovedet er nødvendigt.

Artikel top billede

Selvom 4K og Full HD fjernsyn – og særligt indhold – begynder at brede sig hos forbrugerne, stopper pixelræset ikke ved 4K – også kendt som Ultra HD.

Denne uge kan både Samsung og LG løfte sløret for noget af det ypperste inden for TV: 8K.

Selvom 8K lyder som en fordobling af opløsningen i forhold til det ellers skarpe 4K format, disker 8K-teknologien op med fire gange flere pixels end forgængeren.

Hvert enkelt billedframe er her på 33 megapixels mod 8 i 4K-optagelserne.

Ved årets IFA-elektronikmesse i Berlin præsenterer LG deres ambitiøse – og utvivlsomt afsindigt dyre – 8K fjernsynsprototype med OLED-teknologi ombord, mens Samsung introducerer en kommerciel tilgængelig model døbt Q900R.

Se også: Test af Apple TV 4K: Sådan afgør du, om du skal vælge Apple TV 4K eller Chromecast Ultra

Kan man se forskel?

Med 33 millioner pixels ombord i 8K fjernsyn begynder producenterne at nærme sig, hvad det menneskelige øje overhovedet kan registrere af skarpheder.

Især hvis billedet opleves fra sædvanlige betragtningsafstande.

Et 65 tommers 8K fjernsyn set fra fem meters afstand vil stå lige så skarpt som en typisk Full HD skærm fra en bærbar set fra samme afstand.

Det rejser spørgsmålet om, hvorvidt det kræver falkesyn overhovedet at spotte en forskel mellem det eksisterende 4K og den nye standard.

Det er på den vis også sigende, at markedets første 8K-fjernsyn samtidig satser på andre billedparametre end at levere en overflod af pixels i panelet.

Både LG og Samsung satser på særligt lysstærke og kontrastrige skærme samt hypermættede HDR-farver til at løfte TV-oplevelsen ud over det sædvanlige.

Her leverer Samsungs nye QLED TV en spektakulær maksimal lysstyrke på 4.000 nits, mens LG med sit nye 88” OLED-fjernsyn byder på den enorme kontrast og farvemæthed, som teknologien muliggør.

Den største hurdle ligger dog i indholdet. Selvom 4K fjernsyn har eksisteret siden 2013, skulle der gå nogle år, før 4K-produktioner overhovedet fandt vej til forbrugerne.

I dag bliver størstedelen af udbuddet af TV-shows fortsat streamet i Full HD eller lavere opløsninger.

Samsung forsøger at imødekomme det manglende indhold med en teknologi kaldet ’AI Upscaling’ for at opskalere indholdet på overbevisende vis – ifølge Samsung.

I og med at det menneskelige øje døjer med at skelne mellem 4K og 8K indhold i forvejen, kan det blive en svær påstand at be- eller afkræfte.

Læs også: Her er den nye standard der skal forsyne din fladskærm og monitor med 8K-indhold

Prisen taler vi ikke om

8K er dyrt. Enormt dyrt.

Først kommercielt tilgængelige 8K-fjernsyn sørgede Sharp for, med deres 85 tommer store LV-85001 fjernsyn.

Den debuterede sidste år på det japanske marked. Pris: 830.000 kroner.

Så er de første købere på forkant, når de første 8K-udsendelser går i luften, når det japanske NHK-kanal forventer at sende i 8K i forbindelse med OL i Tokyo i 2020.

Samsungs Q900R 8K fjernsyn står til at debutere i handlen i løbet af september måned i størrelserne 65”, 75”, 82” og 85”.

Prisen er ikke oplyst endnu, men som The Verge pointerer, regnes fakturaen med at lyde på over 8K – altså otte tusinde amerikanske dollars.

Se også: Tv-station klar til at sende dele af OL i svimlende opløsning: Sender i 8K

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S