Nu kommer 8K-TV bølgen – men hvad med pris og anvendelighed?

Både Samsung og LG løfter sløret for imponerende 8K fjernsyn denne uge. Prisen bliver ekstrem, og med denne kommer spørgsmålet om 8K overhovedet er nødvendigt.

Artikel top billede

Selvom 4K og Full HD fjernsyn – og særligt indhold – begynder at brede sig hos forbrugerne, stopper pixelræset ikke ved 4K – også kendt som Ultra HD.

Denne uge kan både Samsung og LG løfte sløret for noget af det ypperste inden for TV: 8K.

Selvom 8K lyder som en fordobling af opløsningen i forhold til det ellers skarpe 4K format, disker 8K-teknologien op med fire gange flere pixels end forgængeren.

Hvert enkelt billedframe er her på 33 megapixels mod 8 i 4K-optagelserne.

Ved årets IFA-elektronikmesse i Berlin præsenterer LG deres ambitiøse – og utvivlsomt afsindigt dyre – 8K fjernsynsprototype med OLED-teknologi ombord, mens Samsung introducerer en kommerciel tilgængelig model døbt Q900R.

Se også: Test af Apple TV 4K: Sådan afgør du, om du skal vælge Apple TV 4K eller Chromecast Ultra

Kan man se forskel?

Med 33 millioner pixels ombord i 8K fjernsyn begynder producenterne at nærme sig, hvad det menneskelige øje overhovedet kan registrere af skarpheder.

Især hvis billedet opleves fra sædvanlige betragtningsafstande.

Et 65 tommers 8K fjernsyn set fra fem meters afstand vil stå lige så skarpt som en typisk Full HD skærm fra en bærbar set fra samme afstand.

Det rejser spørgsmålet om, hvorvidt det kræver falkesyn overhovedet at spotte en forskel mellem det eksisterende 4K og den nye standard.

Det er på den vis også sigende, at markedets første 8K-fjernsyn samtidig satser på andre billedparametre end at levere en overflod af pixels i panelet.

Både LG og Samsung satser på særligt lysstærke og kontrastrige skærme samt hypermættede HDR-farver til at løfte TV-oplevelsen ud over det sædvanlige.

Her leverer Samsungs nye QLED TV en spektakulær maksimal lysstyrke på 4.000 nits, mens LG med sit nye 88” OLED-fjernsyn byder på den enorme kontrast og farvemæthed, som teknologien muliggør.

Den største hurdle ligger dog i indholdet. Selvom 4K fjernsyn har eksisteret siden 2013, skulle der gå nogle år, før 4K-produktioner overhovedet fandt vej til forbrugerne.

I dag bliver størstedelen af udbuddet af TV-shows fortsat streamet i Full HD eller lavere opløsninger.

Samsung forsøger at imødekomme det manglende indhold med en teknologi kaldet ’AI Upscaling’ for at opskalere indholdet på overbevisende vis – ifølge Samsung.

I og med at det menneskelige øje døjer med at skelne mellem 4K og 8K indhold i forvejen, kan det blive en svær påstand at be- eller afkræfte.

Læs også: Her er den nye standard der skal forsyne din fladskærm og monitor med 8K-indhold

Prisen taler vi ikke om

8K er dyrt. Enormt dyrt.

Først kommercielt tilgængelige 8K-fjernsyn sørgede Sharp for, med deres 85 tommer store LV-85001 fjernsyn.

Den debuterede sidste år på det japanske marked. Pris: 830.000 kroner.

Så er de første købere på forkant, når de første 8K-udsendelser går i luften, når det japanske NHK-kanal forventer at sende i 8K i forbindelse med OL i Tokyo i 2020.

Samsungs Q900R 8K fjernsyn står til at debutere i handlen i løbet af september måned i størrelserne 65”, 75”, 82” og 85”.

Prisen er ikke oplyst endnu, men som The Verge pointerer, regnes fakturaen med at lyde på over 8K – altså otte tusinde amerikanske dollars.

Se også: Tv-station klar til at sende dele af OL i svimlende opløsning: Sender i 8K

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S