En slags nekrolog: Den fikse, kompakte smartphone er endegyldigt død

Det her bliver lidt af en af en nekrolog. Men med ugens iPhone-lancering ser fremtiden skidt ud for dem, der foretrækker en mobil, som kan betjenes med en hånd.

Artikel top billede

Apples aldrende iPhone SE ser ud til at blive den sidste af sin slags. fremover skal telefoner betjenes med to hænder.

Det her bliver lidt af en af en nekrolog.

Med ugens lancering af en ny iPhone-kollektion svandt håbet for dem, der foretrækker en lille og fiks smartphone, som let kan betjenes med en enkel hånd.

Mobiler, der nemt kan betjenes med en enkelt hånd, er ellers populære på de danske og nordiske markeder. De har typisk displaystørrelser på fem tommer eller mindre.

De fikse smartphones er let forenelige med den danske cykeltkultur, eller når den anden hånd er travlt beskæftiget med at holde indkøbsposer eller styr på overtrætte unger.

Til formålet har nogle få modeller hidtil været populære.

Apples iPhone 6, 7 og 8, den mikroskopiske SE’er samt Sonys ’Compact’ serie af flagskibstelefoner var modeller, hvori man kunne finde en toptelefons egenskaber i et lommevenligt format.

Men i år har både Apple og Sony droppet det kompakte format. De mindste skærmstørrelser, der bydes på i dag, er 5,8 tommers biograflærred.

Læs også: Her de tre nye iPhones: Apple har netop præsenteret to frække topmodeller samt en helt ny "folketelefon"

En asiatisk trend

Apple har ellers længe været fodslæbende, når det gælder de store skærmstørrelser.

Producenten har længe insisteret på de kompakte formater, mens den øvrige smartphone-verdenen, med Samsungs store Note-telefoner i spidsen, har vendt sig mod stadigt større enheder.

Med ugens iPhones XS Max-lanceringen satser Apple på det mobile biograflærred: Her får du 6,5 tommer, som dine apps kan boltre sig på, mens du som bruger er tvunget til at tage begge hænder i brug for at betjene krabatten.

Bag udviklingen ligger, at smartphones i stigende grad udvikles med et asiatisk publikum in mente.

I de asiiatiske markeder er store skærmstørrelser altafgørende, mens dual-SIM-funktioner og prisen betyder meget.

Det var præcis også det, som Apple tilgodeså i deres nye iPhone-kollektion.

Tilbage står den danske forbruger med et cykelstyr i den ene hånd og en Netto-pose i den anden.

Han eller hun skal ikke regne med at betjene en smartphone med en enkel hånd længere.

Se også: Mød det helt nye Apple Watch Series 4: Får større skærm og banebrydende ny hjertemåler

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job