Amerikanske myndigheder dementerer chok-afsløring: Ingen skjulte spion-chips i servere fra Kina

Det amerikanske ’Department of Homeland Security’ bakker Apple og Amazon op efter anklager om kompromitterede servere.

Artikel top billede

(Foto: © 2015 Bloomberg Finance LP / Andrew Harrer)

Toneangivende amerikanske virksomheder som Apple og Amazon var forrige uge kraftigt ude og benægte oplysningerne i en Bloomberg-artikel, der beskrev en omsiggribende kompromitering af server-komponenter fremstillet af Super Micro Computer Inc.

Artiklen blev kørt under overskriften ’Det Store Hack’.

Den beskrev, hvordan server-bundkort fra den ledende producent Super Micro havde fået påmonteret små spion-chips på størrelse med et riskorn. Selskabets produkter var i en periode anvendt af både Amazon og Apple.

Med disse ombord, skulle det kinesiske militær angiveligt have mulighed for at tappe data fra serverne samt inficere dem med ny kode.

Den kontroversielle historie har mediet fået bekræftet igennem flere end 15 kilder, men er siden også blevet afvist af de britiske it-sikkerhedsråd ’National Cyber Security Center’.

Nu vejer den amerikanske regering også ind i debatten, hvor det amerikanske sikkerheds minesterium, ’Department of Homeland Security’, officielt kommenterer nyheden på deres hjemmeside.

Her afviser myndigheden, at der skulle være hold i historien.

”Som vores britiske kolleger i National Cyber Security Centre, ser vi ingen grund til at betvivle udtalelserne fra de virksomheder som er omtalt i artiklen.” skriver myndigheden, mens den samtidig fastslår at sikre informations- og kommunikationskædernes integritet er en kerneopgave for DHS.

Læs også: Medie: Den kinesiske regering har plantet spion-chip i servere brugt af Apple, Amazon og den amerikanske regering

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,