Amerikanske myndigheder dementerer chok-afsløring: Ingen skjulte spion-chips i servere fra Kina

Det amerikanske ’Department of Homeland Security’ bakker Apple og Amazon op efter anklager om kompromitterede servere.

Artikel top billede

(Foto: © 2015 Bloomberg Finance LP / Andrew Harrer)

Toneangivende amerikanske virksomheder som Apple og Amazon var forrige uge kraftigt ude og benægte oplysningerne i en Bloomberg-artikel, der beskrev en omsiggribende kompromitering af server-komponenter fremstillet af Super Micro Computer Inc.

Artiklen blev kørt under overskriften ’Det Store Hack’.

Den beskrev, hvordan server-bundkort fra den ledende producent Super Micro havde fået påmonteret små spion-chips på størrelse med et riskorn. Selskabets produkter var i en periode anvendt af både Amazon og Apple.

Med disse ombord, skulle det kinesiske militær angiveligt have mulighed for at tappe data fra serverne samt inficere dem med ny kode.

Den kontroversielle historie har mediet fået bekræftet igennem flere end 15 kilder, men er siden også blevet afvist af de britiske it-sikkerhedsråd ’National Cyber Security Center’.

Nu vejer den amerikanske regering også ind i debatten, hvor det amerikanske sikkerheds minesterium, ’Department of Homeland Security’, officielt kommenterer nyheden på deres hjemmeside.

Her afviser myndigheden, at der skulle være hold i historien.

”Som vores britiske kolleger i National Cyber Security Centre, ser vi ingen grund til at betvivle udtalelserne fra de virksomheder som er omtalt i artiklen.” skriver myndigheden, mens den samtidig fastslår at sikre informations- og kommunikationskædernes integritet er en kerneopgave for DHS.

Læs også: Medie: Den kinesiske regering har plantet spion-chip i servere brugt af Apple, Amazon og den amerikanske regering

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec