Dyrere it-systemer i sigte for kommunerne: Kombit skal til at spille med åbne kort

Kombit bliver ikke længere undtaget af offentlighedsloven. Det vil betyde højere it-udgifter, frygter KL.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Økonomiminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA) har fjernet Kombit fra listen over virksomheder, som er undtaget af offentlighedsloven.

Det skriver Politiken.

Det betyder, at de danske kommuner må se frem til øgede it-udgifter, lyder vurdering fra KL-formand Jacob Bundsgaard (S), som til Ritzau forklarer sin bekymring:

”Hvis vi skal sikre, at det offentlige får de rigtige priser, så kan det ikke nytte noget, at man skal lægge alle kort på bordet,” siger han.

Kombit, som er ejet af KL, varetager blandt andet udbud af kommunernes it-opgaver til øvrige virksomheder.

Læs også: Ny afsløring: Kæmpe Aula-aftale kan være i fare - ingen aner om udflytning af danske skole-data til udlandet overhovedet er lovlig

Ved at fjerne Kombits fritagelse, vil der fremover kunne søges om aktindsigt i selskabet, hvilket vil give indsigt i Kombits forretningsgange.

Dansk Industris direktør, Lars Frelle-Petersen, ser det også som problematisk, at Kombit skal spille med åbne i kort:

”Kombit er sat i verden for at skabe konkurrence på et marked, som hidtil har været underlagt et monopol. For at skabe de bedst mulige vilkår for det mener vi, at Kombit skal fritages,” siger han.

Kombit blev oprindeligt grundlagt for at bryde KMD’s monopol på kommunernes it-systemer.

Se også: Kommuner har indgået unødvendige databehandleraftaler - koster dem dyrt

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S