To ugers nedtælling: Samsung sætter dato på, hvornår den første foldbare smartphone offentliggøres

Alt tyder på, at Samsung vil inden for de kommende uger vil løfte sløret for en smartphone med fold-ud skærm.

Artikel top billede

Samsung synes omsider at være på vej med en længe rygtet enhed: Dden foldbare smartphone med kæmpeskærm.

Efter i årevis at have antydet , at en sådan enhed er på vej, lægger den sydkoreanske tech-gigant nu op til at komme med noget konkret.

Selskabet holder dets årlige udvikler-messe ’Samsung Developer Conference’ 7. til 8. november, hvilket vil omhandle netop sammenklappelige enheder, viser en teaser i invitationen.

Forrige måned under elektronikmessen IFA indikerede selskabets CEO, DJ Koh, også, at en sammenklappelig telefon vil blive offentliggjort inden udgangen af året.

Hvornår forbrugerne vil kunne kaste sig ud i regulær smartphone-origami er dog ikke klart endnu.

Det er fortsat uvist, hvorvidt det er en prototype eller en produktionsklar enhed der vil fremvises.

DJ Koh har dog præciseret, hvordan den særlige enhed vil fungere:

”Du vil kunne bruge den som du er vant til… mens den er foldet. Men hvis du skal browse på nettet eller se noget særligt, vil du kunne folde den ud, ” lød det fra Samsung-chefen, mens ham samtidig understreger at produktkategorien vil adskille sig fra en tablet i brug.

Se også: Samsung på vej med verdens første sammenfoldelige smartphone: Ventes klar i 2019

Ny trend

Samsungs timing synes at harmonere med, at Intel i stigende grad synes at satse på todelte enheder, såsom selskabet ’Tiger Rapids’ enhed.

Her har selskabet og partnere som Asus og Lenovo igennem året fremvist prototyper på foldbare maskiner med todelt skærme. Det skriver PCWorld.

Microsofts længe rygtede Surface-telefon, også kendt som ’Andromeda’, dukker også op igen og igen.

Seneste spor på en sådan enhed dukkede op i dokumentationen til udviklingsprojektet Windows Core OS, som BGR skriver.

Samsungs enhed vil givetvis byde på en mere avanceret skærmteknologi, hvor selskabet vil forsøge at folde de tynde OLED-displays som selskabet er eksperter i at fremstille.

Samsungs første koncept for en foldbar smartphone blev vist frem i 2014. Den første prototype på et foldbart OLED-display stammer helt tilbage til 2012.

Læs også: Samsung Galaxy Note 9 til test: Kan du forføres af en fabelagtig skærm og en snedig pen?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse