Samsung slipper ny topprocessor løs – så meget kraftigere bliver forårets toptelefoner fra selskabet

Samsung løfter sløret for deres Exynos 9820 processor med 8K-kræfter.

Artikel top billede

Når Samsung præsenterer deres forårskollektion i 2019, bliver det givetvis en kollektion af S10-telefoner med særlige evner der præsenteres.

Det ses ud fra det netop offentliggjorte teknikblad på selskabets kommende Exynos 9820 processor, afløseren til den Exynos 9810, der i dag regerer i selskabets 2018-toptelefoner som S9 og Note9.

Det bliver samtidig med stor sandsynlighed den processor, som skal drive Samsungs avancerede foldbare smartphone frem, når denne udkommer i 2019.

Se også: Samsung løfter sløret for selskabets første foldbare smartphone: Se den i aktion her

Exynos 9820 vil byde på en revideret arkitektur, nye procesteknologi, væsentligt opgraderet modem og grafiske evner samt en neural netværksprocessor.

Ny teknik

Samsungs nye processor vil byde på en ny såkaldt 2+2+4 arkitektur. Her vil to kraftige fjerde generations Exynos processorkerner tage det tunge løft, efterfulgt af to yderligere Cortex A75 kerner, når telefonen skal yde maksimalt.

Dertil kommer fire strømbesparende Cortex A55 kerner, som er optimeret til at løfte de mindre opgaver med det lavest mulige strømforbrug.

Den nye arkitektur loves af Samsung selv til at give omkring 20 procent højere ydelse end i den nuværende generation.

Samsungs Exynos 9820 bliver printet på den strømbesparende 8nm procesteknik, mod 10nm tidligere. Sammen med den nye arkitektur skulle det ifølge Samsung give en processor der kører 40 procent længere på literen.

Den kommende Exynos-processor vil dog møde hård konkurrence i form af Huaweis Kirin 980, Apples A12 Bionic og den rygtede Snapdragon 855 fra Qualcomm som alle blive fremstillet med den mere strømeffektive 7nm procesteknologi.

Særlige evner

Ud over de nye kræfter får processoren nye evner i form af dedikeret hardware til neurale netværksopgaver og billedbehandling.

Her vil processoren kunne kode og afkode 8K indhold i op til 30 billeder/sekund. Sammenholdes det med den nyligt annoncerede 8K-kamerasensor fra selskabet, synes 8K video og foto ikke at være udelukket i de kommende stjernetelefoner fra Samsung.

På netværksfronten har Exynos 9820 potentialet til at imponerende ved at være først med en Cat 20 LTE modem ombord. Den muliggør overførselshastigheder på op til 2 Gbit/sekund ved at koble mobilen op til otte mobilantenner samtidigt.

Se også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS