Ministersvar: Seks datacentre kommer til at sluge to tredjedele af den grønne strøm fra nye havvindmøller

Seks datacentre kommer til at forbruge samme mængde strøm som over en million husstande i 2030.

Artikel top billede

I alt seks store datacentre vil sluge knap to tredjedele af den el-produktion, som seneste energiforligs tre nye havvindmølleparker vil levere.

Det lyder svaret fra energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) til Enhedslistens energipolitiske ordfører, Søren Egge Rasmussen, skriver Ing.dk.

I alt vil datacentrene forbruge 7 TWh strøm i 2030, hvilket svarer til 62,5 procent af de 800 MW som de tre anlæg vil producere.

Det svarer til energiforbruget fra over en million danske husstande.

I sit svar påpeger Lars Christian Lilleholt, at datacentrenes voldsomme energiforbrug er indregnet i energiforliget, hvorfor målsætningen om at nå et energi-miks med 55 procent vedvarende energi i 2030 ikke trues.

Se også: Skarp kritik af nyt offentligt datacenter i Danmark: Det bliver ineffektivt og alt for dyrt

Stor forskel i afgifter

Enhedslistens ordfører er betænkelig ved datacentrenes store energiforbrug og de omkostninger der følger:

”Det er vigtigt, at vi overholder vores målsætning, og det er ifølge ministeren ikke noget problem, men uden datacentrene kunne vi jo så som samfund have sparet nogle penge til udbygning med vedvarende energi,” siger Søren Egge Rasmussen.

I følge forliget vil anlægsomkostningerne for de store vindmølleparker blive en del af et teknologineutralt udbud for 4,2 milliarder kroner i perioden 2020-2024.

For at benytte den grønne strøm vil datacentrene blot betale 0,5 øre i elafgift per kWh, mens private forbrugere ifølge aftalen skal betale 92,4 øre per kWh.

Datacentrene skal derfor kun slippe sammenlagt 28 millioner kroner årligt for det planlagte forbrug på 7 TWh, mens private brugere må slippe 6,5 milliarder kroner i elafgift for at benytte samme mængde strøm.

Læs også: Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS