Ministersvar: Seks datacentre kommer til at sluge to tredjedele af den grønne strøm fra nye havvindmøller

Seks datacentre kommer til at forbruge samme mængde strøm som over en million husstande i 2030.

Artikel top billede

I alt seks store datacentre vil sluge knap to tredjedele af den el-produktion, som seneste energiforligs tre nye havvindmølleparker vil levere.

Det lyder svaret fra energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) til Enhedslistens energipolitiske ordfører, Søren Egge Rasmussen, skriver Ing.dk.

I alt vil datacentrene forbruge 7 TWh strøm i 2030, hvilket svarer til 62,5 procent af de 800 MW som de tre anlæg vil producere.

Det svarer til energiforbruget fra over en million danske husstande.

I sit svar påpeger Lars Christian Lilleholt, at datacentrenes voldsomme energiforbrug er indregnet i energiforliget, hvorfor målsætningen om at nå et energi-miks med 55 procent vedvarende energi i 2030 ikke trues.

Se også: Skarp kritik af nyt offentligt datacenter i Danmark: Det bliver ineffektivt og alt for dyrt

Stor forskel i afgifter

Enhedslistens ordfører er betænkelig ved datacentrenes store energiforbrug og de omkostninger der følger:

”Det er vigtigt, at vi overholder vores målsætning, og det er ifølge ministeren ikke noget problem, men uden datacentrene kunne vi jo så som samfund have sparet nogle penge til udbygning med vedvarende energi,” siger Søren Egge Rasmussen.

I følge forliget vil anlægsomkostningerne for de store vindmølleparker blive en del af et teknologineutralt udbud for 4,2 milliarder kroner i perioden 2020-2024.

For at benytte den grønne strøm vil datacentrene blot betale 0,5 øre i elafgift per kWh, mens private forbrugere ifølge aftalen skal betale 92,4 øre per kWh.

Datacentrene skal derfor kun slippe sammenlagt 28 millioner kroner årligt for det planlagte forbrug på 7 TWh, mens private brugere må slippe 6,5 milliarder kroner i elafgift for at benytte samme mængde strøm.

Læs også: Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S