HP tilbagekalder en stribe bærbare computere – batterierne ombord er brandfarlige

Modeller udgivet fra sidst i 2015 frem til midten af 2018 er berørt og bør indleveres til service.

Artikel top billede

Dyre arbejdsstationer som HP's kraftige Zbook 17 G4 kan være brandfarlige.

Den amerikanske pc-producent HP oplyser, at omkring 150.000 af selskabets bærbare maskiner er ramt af en fejl, som i værste tilfælde kan forårsage brandskader.

En lignende fejl blev annonceret i januar 2018 af selskabet, hvor i alt 50.000 laptops blev tilbagekaldt, men listen over brandfarlige enheder er denne måned udvidet til at tælle flere modeller. Det skriver den amerikanske forbrugerorganisation Consumer Reports.

”Disse batterier kan potentielt gå hen og overophede, hvilket giver fare for brandskader på mennesker og udstyr”, lyder det i en officiel besked fra HP som efterfølgende råder brugerne til igen at undersøge hvorvidt ens maskine er ramt af fejlen:

”Af den årsag er det nødvendigt igen at undersøge ens maskines batteri, selv hvis det er gjort tidligere og maskinen tidligere er blevet vurderet til at være sikker i brug”, skriver HP.

HP tilføjer, at maskiner, hvis batterier er blevet serviceret siden 2018, ikke er berørt af fejlen.

Se også: Lenovo tilbagekalder pc’er: Løs skrue kan føre til brand - se her om din maskine er ramt

Sådan undersøger du, hvorvidt din maskine er berørt

Til at undersøge, hvorvidt ens maskine udgør en brandfare, råder HP brugerne til at køre et service-program kaldet ’HP Validation Utility Software’. Det vil afgøre, hvorvidt ens maskine er truet af batterifejlen.

Programmet kan hentes på HP's hjemmeside.

Er ens maskine berørt, råder selskabet HP-brugerne til at sætte maskinen i såkaldt ’Battery Safety Mode’.

Indstillingen vil dræne batteriet for strøm og derefter gøre, at maskinen kun kan fungere med opladeren sluttet til.

En talsperson for HP Danmark bekræfter overfor Computerworld, at batterierne i visse modeller udgør en risiko og råder brugerne til at besøge denne hjemmeside for at undersøge om ens models batteri skal skiftes ud.

"Vi har fundet ud af, at batterierne fra en af vores leverandører, som er benyttet i udvalgte bærbare computere og mobile workstations, udgør en potentiel sikkerhedsrisiko. Vi tog øjeblikkelig initiativ til at udbedre problemet og udskifter alle berørte batterier. Samlet set drejer det sig om ca. 0.1 % af de HP produkter, der er solgt globalt i løbet tilbagekaldelsesperioden," lyder det fra selskabet.

I alt 16 modeller er berørt

HP oplyser, at i alt 16 modeller er berørt af den graverende batterifejl. Herunder kan du se, hvilke maskiner der skal undersøges for farlige batterier:

  • HP ProBook 64x (G2 og G3)
  • HP ProBook 65x (G2 og G3)
  • HP ProBook 4xx G4 (430, 440, 450, 455 og 470)
  • HP x360 310 G2
  • HP Envy M6
  • HP Pavilion x360
  • HP 11 bærbare
  • HP ZBook (17 G3, 17 G4 og Studio G3)
Modellerne er alle fremstillet mellem december 2015 og april 2018, men enkelte af disse modeller kan stadig findes i den danske handel i dag.

Listen tæller både forbruger- og professionelle maskiner fra HP’s portefølje.

Læs også: Lenovo trækker tusindvis af pc'er tilbage i Danmark: Kan bryde i brand

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S