AMD haler hurtigere og hurtigere ind på Intel i processormarkedet – men har lang vej endnu

CPU-producenten AMD har igennem mange år ligget underdrejet i forhold til tech-mastodonten Intel. Men nu genvinder producenten terræn.

Artikel top billede

AMD's Ryzen-processorer har givet selskabet vind i sejlene, når det gælder CPU'er.

AMD har igennem en årrække døjet med at følge med ærkerivalen Intel når det gælder salg af CPU-komponenter – både når det gælder desktop, bærbar og server-segmenterne.

Den seneste kuld af processorer fra AMD bringer gør selskabet mere konkurrencedygtigt end det har været længe, hvilket afspejles i de salgstal som analyseinstituttet Mercury Research er kommet frem til, skriver Toms Hardware.

Her lyder det blandt andet, at AMD har firedoblet deres markedsandel i servermarkedet. Udgangspunktet var dog lavt med en markedsandel på 0,8 procent i fjerde kvartal 2017 og nu en andel på 3,2 procent.

I desktop og laptop-segmenterne er der også fremgang. Når det gælder laptops er AMD nu at finde i 12,1 procent af maskinerne mod 6,9 procent året før, mens der i desktop-maskiner er AMD-CPU’er i 15,9 procent mod 12 procent i samme periode året før.

AMD’s fremgang på samtlige fronter udviser samtidig accelererende tendenser. Fra tredje til fjerde kvaral 2018 har selskabet i snit nydt samme fremgang som i de tre forrige kvartaler.

Intels dominans er dog stadigvæk fremhærskende.

I samme periode har CPU-giganten Intel døjet med at følge med efterspørgslen når det gælder fremstilling af CPU’er, hvorfor priserne har været opskruet igennem store dele af 2018.

Begge producenter må dog leve med en global afmatning i salget af pc'er.

Læs også: Denne processor får Intel svært ved at matche: AMD Ryzen 3 kan vende op og ned på markedet.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS