Netflix varsler prisstigninger: 'Danske kunder slipper næppe for prisforhøjelser'

Netflix er i færd med at udrulle de største prisstigninger i over ti år i hjemlandet. Danmark slipper nok heller ikke, vurderer forbrugerekspert.

Artikel top billede

En stribe af priskorrektioner er på vej fra klodens største udbyder af serie og film-streaming, Netflix.

I USA har selskabet indledt sin største runde prisstigninger, siden tjenestens debut i 2007, lyder det fra konsulenthuset Simon-Kucher & Partners i en pressemeddelelse.

Den store priskorrektion betyder, at basiskunder skal betale ni amerikanske dollar om måneden – en dollar mere end tidligere. Det svarer til knap 59 kroner.

De største prisstigninger kommer dog til at ramme ’Standard’ og ’Premium’-pakkerne som bliver henholdsvis 18 og 14 procent dyrere. Hver især vil de løbe op i henholdsvis 13 og 16 dollar.

De nye priser vil ramme nye abonnenter med øjeblikkelig virkning, mens prisstigningen vil udrulles gradvist hos eksisterende abonnenter i de kommende måneder.

Se også: Netflix halverer prisen på visse abonnementer - til gengæld skal du droppe fjernsynet

Danskere slipper næppe for prishop

Danske Netflix-pakker kommer heller ikke til slippe for prisstigninger, vurderer Nicolai Broby Eckert, derer ekspert i forbrugeradfærd og partner i konsulenthuset Simon-Kucher.

Han påpeger her, at Netflix er dygtig til at gennemføre prisstigninger uden at abonnenter falder fra.

”Basispakken stiger fra 8 til 9 US dollars om måneden, Standard-pakken stiger fra 11 til 13 US dollars, mens prisen for Premium-pakken sættes op fra 14 til 16 US dollars. Med en stigning på kun én dollar for indgangsproduktet bliver Netflix ved med at se ud til at være en overkommelig udgift for de kunder, for hvem det er afgørende med en lav pris. Bemærk også at prisen bliver holdt nede på et étcifret beløb i USA.”

Han forventer, at samme scenarie vil udspille sig herhjemme: ”I Danmark kan vi tilsvarende forvente, at prisen for Basispakken bliver holdt nede under 100 kroner om måneden.

Hos Netflix er man meget bevidst om psykologiske grænser for, hvor meget folk inden for det prisbevidste kundesegment vil betale,” siger Nicolai Broby Eckert.

Hvornår prisstigninger vil ramme Danmark, præciserer han ikke, han påpeger dog her at prisændringer plejer at blive udrullet marked for marked.

Danmark har ifølge analysevirksomheden Comparitech klodens højeste priser på Netflix-streaming.

Se også: Danmark har verdens dyreste Netflix-abonnement - nu vil Netflix sænke priserne

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest