Netflix varsler prisstigninger: 'Danske kunder slipper næppe for prisforhøjelser'

Netflix er i færd med at udrulle de største prisstigninger i over ti år i hjemlandet. Danmark slipper nok heller ikke, vurderer forbrugerekspert.

Artikel top billede

En stribe af priskorrektioner er på vej fra klodens største udbyder af serie og film-streaming, Netflix.

I USA har selskabet indledt sin største runde prisstigninger, siden tjenestens debut i 2007, lyder det fra konsulenthuset Simon-Kucher & Partners i en pressemeddelelse.

Den store priskorrektion betyder, at basiskunder skal betale ni amerikanske dollar om måneden – en dollar mere end tidligere. Det svarer til knap 59 kroner.

De største prisstigninger kommer dog til at ramme ’Standard’ og ’Premium’-pakkerne som bliver henholdsvis 18 og 14 procent dyrere. Hver især vil de løbe op i henholdsvis 13 og 16 dollar.

De nye priser vil ramme nye abonnenter med øjeblikkelig virkning, mens prisstigningen vil udrulles gradvist hos eksisterende abonnenter i de kommende måneder.

Se også: Netflix halverer prisen på visse abonnementer - til gengæld skal du droppe fjernsynet

Danskere slipper næppe for prishop

Danske Netflix-pakker kommer heller ikke til slippe for prisstigninger, vurderer Nicolai Broby Eckert, derer ekspert i forbrugeradfærd og partner i konsulenthuset Simon-Kucher.

Han påpeger her, at Netflix er dygtig til at gennemføre prisstigninger uden at abonnenter falder fra.

”Basispakken stiger fra 8 til 9 US dollars om måneden, Standard-pakken stiger fra 11 til 13 US dollars, mens prisen for Premium-pakken sættes op fra 14 til 16 US dollars. Med en stigning på kun én dollar for indgangsproduktet bliver Netflix ved med at se ud til at være en overkommelig udgift for de kunder, for hvem det er afgørende med en lav pris. Bemærk også at prisen bliver holdt nede på et étcifret beløb i USA.”

Han forventer, at samme scenarie vil udspille sig herhjemme: ”I Danmark kan vi tilsvarende forvente, at prisen for Basispakken bliver holdt nede under 100 kroner om måneden.

Hos Netflix er man meget bevidst om psykologiske grænser for, hvor meget folk inden for det prisbevidste kundesegment vil betale,” siger Nicolai Broby Eckert.

Hvornår prisstigninger vil ramme Danmark, præciserer han ikke, han påpeger dog her at prisændringer plejer at blive udrullet marked for marked.

Danmark har ifølge analysevirksomheden Comparitech klodens højeste priser på Netflix-streaming.

Se også: Danmark har verdens dyreste Netflix-abonnement - nu vil Netflix sænke priserne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension