Apple udsender vigtig software-opdatering: Fejlretter aflytnings-bug

Apples nyeste iOS-opdatering får gruppe-Facetime til at fungere korrekt igen.

Artikel top billede

En graverende fejl fik sneget sig ind i Apples iOS-software. I sidste uge blev det kendt, at selskabets chat-tjeneste, FaceTime, kunne misbruges til kortvarigt at aflytte tredjeparter via gruppeopkaldsfunktionen.

Som en midlertidig løsning på det graverende problem, trak Apple få dage senere stikket til gruppe-Facetime featuren.

Se også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Den fejl får selskabet rettet i nyeste udgave af iOS, version 12.1.4, som får Facetime til at fungere efter hensigten igen.

Nyeste opdatering kan hentes ved at gå ind i indstillingsapp’en på iPhone, iPad eller iPod og der vælge menuen ’softwareopdatering’.

Dengang fejlen huserede, kunne to personer benytte gruppe-Facetime til at ringe en tredjepart op. Inden opkaldet blev modtaget, gjorde fejlen at enheden optog det, det foregik omkring.

Efter sikkerhedsfadæsen brød ud i slutningen af januar, meldte Apple, at en fejlrettelse vil blive udsendt i selvsamme uge.

Denne frist blev dog overskredet og der skulle gå en uge yderligere, før fejlen blev fejlrettet med den nyeste softwareopdatering.

Se også: Apple kendte til alvorlige Facetime-problemer: Ventede mere end en uge med at reagere

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S