Apple udsender vigtig software-opdatering: Fejlretter aflytnings-bug

Apples nyeste iOS-opdatering får gruppe-Facetime til at fungere korrekt igen.

Artikel top billede

En graverende fejl fik sneget sig ind i Apples iOS-software. I sidste uge blev det kendt, at selskabets chat-tjeneste, FaceTime, kunne misbruges til kortvarigt at aflytte tredjeparter via gruppeopkaldsfunktionen.

Som en midlertidig løsning på det graverende problem, trak Apple få dage senere stikket til gruppe-Facetime featuren.

Se også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Den fejl får selskabet rettet i nyeste udgave af iOS, version 12.1.4, som får Facetime til at fungere efter hensigten igen.

Nyeste opdatering kan hentes ved at gå ind i indstillingsapp’en på iPhone, iPad eller iPod og der vælge menuen ’softwareopdatering’.

Dengang fejlen huserede, kunne to personer benytte gruppe-Facetime til at ringe en tredjepart op. Inden opkaldet blev modtaget, gjorde fejlen at enheden optog det, det foregik omkring.

Efter sikkerhedsfadæsen brød ud i slutningen af januar, meldte Apple, at en fejlrettelse vil blive udsendt i selvsamme uge.

Denne frist blev dog overskredet og der skulle gå en uge yderligere, før fejlen blev fejlrettet med den nyeste softwareopdatering.

Se også: Apple kendte til alvorlige Facetime-problemer: Ventede mere end en uge med at reagere

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS