YouTube tager drastiske metoder i brug efter pædofiliskandale: Forbyder kommentarer under videoer af børn

YouTube indfører også skærpede krav til moderation af videoer, hvor børn og teenagere indgår.

Artikel top billede

YouTube blev i februar måned kritiseret kraftigt for at lade stødende og seksualiserende kommentarer florere i de videoer på platformen, hvor børn indgår.

Flere annoncører, såsom Disney, Nestlé og Epic Games, udmeldte den måned, at de vil høre op med at annoncere på platformen efter det kom frem at pædofile udnyttede video-platformen.

Det vil streaming-giganten lave om på nu, ved helt at fjerne muligheden for at kommentere på videoer, hvor børn optræder.

Der vil ikke blive spærret for kommentarer i videoklip hvor ældre børn og teenagere indgår, medmindre videoen rummer en risiko for stødende kommentarer, eksempelvis hvis en teenager udøver gymnastik, skriver selskabet på deres blog.

De nye regler vil blive indfaset over de kommende måneder, skriver det britiske BBC.

Enkelte såkaldte ’betroede partnere’, såsom familie-bloggere og kendte YouTube-stjerner, vil dog have muligheder for at have kommentarer slået til.

Det vil dog være op til indholdsudbyderne selv at moderere deres kommentarspor og sikre, at deres videoer udgør en lav risiko for stødende indhold i kommentarsporet. YouTube oplyser på deres blog, at de har udviklet et system som gør det lettere at identificere stødende kommentarer.

Omkring årsskiftet fortalte en række internationale medier om, hvordan et et netværk af pædofile blandt andet bruger YouTube til at finde videoer af mindreårige. I kommentarfelterne angiver de pædofile ofte med tidskoder steder i videoerne, hvor børnene er let påklædte og deler andet stødende materiale.

YouTube adresserede inledningsvist problemet, ved at fjerne mulighed for at monetisere de berørte kanaler.

Læs også: Annoncører trækker sig fra YouTube efter pædofiliskandale

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS