YouTube tager drastiske metoder i brug efter pædofiliskandale: Forbyder kommentarer under videoer af børn

YouTube indfører også skærpede krav til moderation af videoer, hvor børn og teenagere indgår.

Artikel top billede

YouTube blev i februar måned kritiseret kraftigt for at lade stødende og seksualiserende kommentarer florere i de videoer på platformen, hvor børn indgår.

Flere annoncører, såsom Disney, Nestlé og Epic Games, udmeldte den måned, at de vil høre op med at annoncere på platformen efter det kom frem at pædofile udnyttede video-platformen.

Det vil streaming-giganten lave om på nu, ved helt at fjerne muligheden for at kommentere på videoer, hvor børn optræder.

Der vil ikke blive spærret for kommentarer i videoklip hvor ældre børn og teenagere indgår, medmindre videoen rummer en risiko for stødende kommentarer, eksempelvis hvis en teenager udøver gymnastik, skriver selskabet på deres blog.

De nye regler vil blive indfaset over de kommende måneder, skriver det britiske BBC.

Enkelte såkaldte ’betroede partnere’, såsom familie-bloggere og kendte YouTube-stjerner, vil dog have muligheder for at have kommentarer slået til.

Det vil dog være op til indholdsudbyderne selv at moderere deres kommentarspor og sikre, at deres videoer udgør en lav risiko for stødende indhold i kommentarsporet. YouTube oplyser på deres blog, at de har udviklet et system som gør det lettere at identificere stødende kommentarer.

Omkring årsskiftet fortalte en række internationale medier om, hvordan et et netværk af pædofile blandt andet bruger YouTube til at finde videoer af mindreårige. I kommentarfelterne angiver de pædofile ofte med tidskoder steder i videoerne, hvor børnene er let påklædte og deler andet stødende materiale.

YouTube adresserede inledningsvist problemet, ved at fjerne mulighed for at monetisere de berørte kanaler.

Læs også: Annoncører trækker sig fra YouTube efter pædofiliskandale

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S