Morgen-briefing: Partier bag forsvarsforlig nedsætter Cybersikkerhedsråd / Energistyrelsen sætter bredbåndspulje i høring / Daxiomatic åbner ny afdeling i Skanderborg / Dansk app-udvikler sigter efter mellemøstlig ekspansion

Partier bag forsvarsforlig nedsætter Cybersikkerhedsråd / Energistyrelsen sætter bredbåndspulje i høring / Daxiomatic åbner ny afdeling i Skanderborg / Dansk app-udvikler sigter efter mellemøstlig ekspansion

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen her fra Computerworld. Her får du dagens it-overblik ved Niels de Boissezon.

Partier bag forsvarsforlig nedsætter Cybersikkerhedsråd

Partierne bag forsvarsforliget, (regeringen, S, DF og R) er blevet enige om at nedsætte et Cybersikkerhedsråd med det sigte, at rådgive regeringen om, hvordan den danske strategi for cyber- og informationssikkerhed skal udvikles.

Rådet vil bestå af Digitaliseringsstyrelsen, Center for Cybersikkerhed og it-kompetencer fra fra den private sektor, brancheorganisationer, forskningsverdenen og forbrugersiden.

Det nye råd vil også få til opgave at dele viden, vejlede og rådgive om cybersikkerhed, mens det også skal bidrage til at udvikle landets cybersikkerhedskompetencer inden for uddannelse og forskning.

”Alvorlige cybertrusler er blevet et grundvilkår for vores samfund, og vellykkede angreb mod den digitale infrastruktur kan få kolossale konsekvenser. Jeg er derfor glad for, at vi nu får oprettet et Cybersikkerhedsråd, der skal styrke samarbejdet mellem offentlige og private aktører,” siger forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Energistyrelsen sætter bredbåndspulje i høring

Et udkast til bekendtgørelse samt en vejledning i Bredbåndspuljen for 2019 er nu sat i høring, oplyser Energistyrelsen i en pressemeddelelse. Bredbåndspuljen er baseret på årlige hjemler i Finansloven, hvorfor der årligt skal udarbejdes en bekendtgørelse.

Her kan eventuelle bemærkninger til Energistyrelsens bekendtgørelse sendes til Energistyrelsen i gennem høringsportalen. Bemærkninger skal indsendes senest mandag den 8. april 2019 kl. 12 til mail-adressen tele@ens.dk.

Høringsdokumenterne kan nærstuderes på Høringsportalen.

Daxiomatic åbner ny afdeling i Skanderborg

ERP-leverandøren Daxiomatic åbner 14. marts sin tredje afdeling i Danmark. Det oplyser selskabet i pressemeddelelse.

De nye lokaler vil findes i Skanderborg og vil kendetegnes ved blandt andet atypiske mødefaciliteter i et 30 år gammel Boeing 727 fly.

Selskabet påpeger, at ekspansionen primært handler om en HR-satsning, der skal tiltrække de dygtigst it-folk i Jylland.

IT-virksomheden er tidligere kåret som Danmarks bedste arbejdsplads og tæller to øvrige afdelinger i henholdsvis Odense og Roskilde.

Dansk app-udvikler sigter efter mellemøstlig ekspansion

Fra et nyligt åbnet kontor i Dubai vil det danske app-selskab Nodes indgå et samarbejde med det lokale svar på Uber, en transport-app kaldet Careem. Det skriver it-watch.

Det regner selskabet med, vil styrke deres internationale vækst.

"Vores Dubai-historie er lidt en omvendt historie. Traditionelt er vi gået ind i et land og har derefter bygget det op. Nu har vi fået to meget, meget store kunder dernede til at starte med, og på ryggen af det har vi åbnet et kontor," fortæller direktør Andreas Green Rasmussen til mediet.

Selskabet tæller i dag omkring 120 medarbejdere fordelt på kontorer i Amsterdam, Berlin, Prag, København, London og Manchester.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S