It-firma vil underbyde DK-Hostmaster

Webhosting-selskabet Acomma er klar til at tage kampen op med DK-Hostmaster på registreringen af domænenavne. DK-Hostmaster har siden årsskiftet krævet et depositum på 25.000 kroner af selskaber, som vil stå for oprettelsen af domænenavne. Nu tilbyder Acomma de samme muligheder for knap 1.000 kroner.

Det danske hosting-selskab Acomma indleder en discount-krig mod DK-Hostmaster på registreringen af domænenavne.

Kun registrerede domæneregistratorer har lov til at oprette domænenavne direkte hos DK-Hostmaster, men flere er faldet fra, siden DK-Hostmaster ved årsskiftet hævede sit depositumkrav fra 5.000 til 25.000 kroner.

Acomma vil nu forsøge at vinde de selskaber som kunder med et nyudviklet system, hvor virksomheder gennem Acomma får de samme funktioner som hos DK-Hostmaster, men til en pris på 1.000 kroner.

Benytter smutvej
- Vi synes, det er urimeligt, at man skal lægge 25.000 kroner, og der skal immervæk mange domæner over disken, før det kan betale sig, siger forhandleransvarlig Lars-Bo Johansen.

Rent teknisk benytter Acomma sig af, at selskabet selv er registreret domæneregistrator hos DK-Hostmaster.

Hosting-selskabet har udviklet en funktion, så kunder for en pris på 60 kroner eksklusive moms kan oprette og administrere .dk-, .com-, .net-, .org-, .biz- og .info-domæner via Acomma.

Kunderne kan også vælge at benytte sine egne navneservere, så slutbrugerne ikke kan se, at det rent faktisk er Acomma, der står for registreringen.

Det skyldes, at en stor del af målgruppen for Acommas nye produkt er mindre webhoteller og reklamebureauer, der gerne vil administrere domæner for sine kunder, men ikke betale depositummet på 25.000 kroner til DK-Hostmaster.

- Vi har allerede solgt omkring 40 løsninger, og vi har store forventninger, siger Lars-Bo Johansen.

Opstået gennem fusion
Acomma er resultatet af en fusion mellem hosting-selskaberne Acomma, Web-Sale og 2kweb, der slog pjalterne sammen i maj - blandt andet for at spare depositummet på 25.000 kroner, som de skulle betale hver for sig.

Hosting-selskabet har i dag tre fastansatte og 10 løst tilknyttede programmører og teknikere, der især satser på at stå for driften af servere for mindre selskaber og webhoteller.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra DK-Hostmasters administrerende direktør, Per Kølle.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S