It-firma vil underbyde DK-Hostmaster

Webhosting-selskabet Acomma er klar til at tage kampen op med DK-Hostmaster på registreringen af domænenavne. DK-Hostmaster har siden årsskiftet krævet et depositum på 25.000 kroner af selskaber, som vil stå for oprettelsen af domænenavne. Nu tilbyder Acomma de samme muligheder for knap 1.000 kroner.

Det danske hosting-selskab Acomma indleder en discount-krig mod DK-Hostmaster på registreringen af domænenavne.

Kun registrerede domæneregistratorer har lov til at oprette domænenavne direkte hos DK-Hostmaster, men flere er faldet fra, siden DK-Hostmaster ved årsskiftet hævede sit depositumkrav fra 5.000 til 25.000 kroner.

Acomma vil nu forsøge at vinde de selskaber som kunder med et nyudviklet system, hvor virksomheder gennem Acomma får de samme funktioner som hos DK-Hostmaster, men til en pris på 1.000 kroner.

Benytter smutvej
- Vi synes, det er urimeligt, at man skal lægge 25.000 kroner, og der skal immervæk mange domæner over disken, før det kan betale sig, siger forhandleransvarlig Lars-Bo Johansen.

Rent teknisk benytter Acomma sig af, at selskabet selv er registreret domæneregistrator hos DK-Hostmaster.

Hosting-selskabet har udviklet en funktion, så kunder for en pris på 60 kroner eksklusive moms kan oprette og administrere .dk-, .com-, .net-, .org-, .biz- og .info-domæner via Acomma.

Kunderne kan også vælge at benytte sine egne navneservere, så slutbrugerne ikke kan se, at det rent faktisk er Acomma, der står for registreringen.

Det skyldes, at en stor del af målgruppen for Acommas nye produkt er mindre webhoteller og reklamebureauer, der gerne vil administrere domæner for sine kunder, men ikke betale depositummet på 25.000 kroner til DK-Hostmaster.

- Vi har allerede solgt omkring 40 løsninger, og vi har store forventninger, siger Lars-Bo Johansen.

Opstået gennem fusion
Acomma er resultatet af en fusion mellem hosting-selskaberne Acomma, Web-Sale og 2kweb, der slog pjalterne sammen i maj - blandt andet for at spare depositummet på 25.000 kroner, som de skulle betale hver for sig.

Hosting-selskabet har i dag tre fastansatte og 10 løst tilknyttede programmører og teknikere, der især satser på at stå for driften af servere for mindre selskaber og webhoteller.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra DK-Hostmasters administrerende direktør, Per Kølle.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job