It-firma vil underbyde DK-Hostmaster

Webhosting-selskabet Acomma er klar til at tage kampen op med DK-Hostmaster på registreringen af domænenavne. DK-Hostmaster har siden årsskiftet krævet et depositum på 25.000 kroner af selskaber, som vil stå for oprettelsen af domænenavne. Nu tilbyder Acomma de samme muligheder for knap 1.000 kroner.

Det danske hosting-selskab Acomma indleder en discount-krig mod DK-Hostmaster på registreringen af domænenavne.

Kun registrerede domæneregistratorer har lov til at oprette domænenavne direkte hos DK-Hostmaster, men flere er faldet fra, siden DK-Hostmaster ved årsskiftet hævede sit depositumkrav fra 5.000 til 25.000 kroner.

Acomma vil nu forsøge at vinde de selskaber som kunder med et nyudviklet system, hvor virksomheder gennem Acomma får de samme funktioner som hos DK-Hostmaster, men til en pris på 1.000 kroner.

Benytter smutvej
- Vi synes, det er urimeligt, at man skal lægge 25.000 kroner, og der skal immervæk mange domæner over disken, før det kan betale sig, siger forhandleransvarlig Lars-Bo Johansen.

Rent teknisk benytter Acomma sig af, at selskabet selv er registreret domæneregistrator hos DK-Hostmaster.

Hosting-selskabet har udviklet en funktion, så kunder for en pris på 60 kroner eksklusive moms kan oprette og administrere .dk-, .com-, .net-, .org-, .biz- og .info-domæner via Acomma.

Kunderne kan også vælge at benytte sine egne navneservere, så slutbrugerne ikke kan se, at det rent faktisk er Acomma, der står for registreringen.

Det skyldes, at en stor del af målgruppen for Acommas nye produkt er mindre webhoteller og reklamebureauer, der gerne vil administrere domæner for sine kunder, men ikke betale depositummet på 25.000 kroner til DK-Hostmaster.

- Vi har allerede solgt omkring 40 løsninger, og vi har store forventninger, siger Lars-Bo Johansen.

Opstået gennem fusion
Acomma er resultatet af en fusion mellem hosting-selskaberne Acomma, Web-Sale og 2kweb, der slog pjalterne sammen i maj - blandt andet for at spare depositummet på 25.000 kroner, som de skulle betale hver for sig.

Hosting-selskabet har i dag tre fastansatte og 10 løst tilknyttede programmører og teknikere, der især satser på at stå for driften af servere for mindre selskaber og webhoteller.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra DK-Hostmasters administrerende direktør, Per Kølle.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S