Prøvekørt: Her er fem ting jeg lærte om livet med en foldbar smartphone

Efter et par timers møde med Huaweis vilde, foldbare Mate X enhed, er jeg blevet fan af konceptet. Jeg tvivler dog på, at Mate X bliver den man skal vælge.

Artikel top billede

Det ser skørt ud, men der er også en vis magi i, at se en skærm tåle at blive klappet sammen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få et indtryk af livet med en af klodens eneste foldbare telefoner
  • Læs om hvorfor den må ejes
  • Læs om hvorfor den ikke skal ejes
1.110
5:45 min
Huawei fik mange tech-entusiaster til at måbe, da de sidst i februar løftede sløret for deres første foldbare smartphone nogensinde: Mate X.

Det lignede en regulær magtdemonstration fra selskabet, når de lancerede en tilsyneladende større, slankere og mere potent maskine end Samsung, som blot få dage tidligere præsenterede deres teknologiske vidunder kaldet Galaxy Fold.

Se også: Huawei ydmyger Samsung med sin første foldbare smartphone: Mate X

Hvad der utvivlsomt var et PR-mæssigt hit for Huawei, nåede jeg dog at blive lidt skeptisk over for, for ved en produktpræsentation ved årets Mobile World Congres, fik man som presse kun lov til at se og ikke røre.

Var der mon skjulte fejl og mangler, der vil røbes ved nærkontakt? Det kan jeg, efter nogle timers brug med Mate X, omsider svare på.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S