Prøvekørt: Her er fem ting jeg lærte om livet med en foldbar smartphone

Efter et par timers møde med Huaweis vilde, foldbare Mate X enhed, er jeg blevet fan af konceptet. Jeg tvivler dog på, at Mate X bliver den man skal vælge.

Artikel top billede

Det ser skørt ud, men der er også en vis magi i, at se en skærm tåle at blive klappet sammen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få et indtryk af livet med en af klodens eneste foldbare telefoner
  • Læs om hvorfor den må ejes
  • Læs om hvorfor den ikke skal ejes
1.110
5:45 min
Huawei fik mange tech-entusiaster til at måbe, da de sidst i februar løftede sløret for deres første foldbare smartphone nogensinde: Mate X.

Det lignede en regulær magtdemonstration fra selskabet, når de lancerede en tilsyneladende større, slankere og mere potent maskine end Samsung, som blot få dage tidligere præsenterede deres teknologiske vidunder kaldet Galaxy Fold.

Se også: Huawei ydmyger Samsung med sin første foldbare smartphone: Mate X

Hvad der utvivlsomt var et PR-mæssigt hit for Huawei, nåede jeg dog at blive lidt skeptisk over for, for ved en produktpræsentation ved årets Mobile World Congres, fik man som presse kun lov til at se og ikke røre.

Var der mon skjulte fejl og mangler, der vil røbes ved nærkontakt? Det kan jeg, efter nogle timers brug med Mate X, omsider svare på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S