Computerworlds image-undersøgelse: Dell blandt de bedste herhjemme til at levere varen - men kan blive bedre

Computerworlds it-image-analyse 2019: Når Dell leverer løsninger, er virksomheden inde og udfordre kunderne i deres digitale omstilling. Det resulterer i en høj grad af anerkendelse i Computerworlds Image-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om hvordan Dell arbejder med deres kunder
  • Få indsigt i, hvordan kunderne udfordres
1.164
6 min
Interview: Dell har ændret sig meget som virksomhed igennem den seneste årrække.

Selskabet har satset på store opkøb, vertikal integration og en stadig større portefølje af produkter til både forbrugere samt offentlige og private institutioner.

De bestræbelser afspejler sig i Computerworlds Image-undersøgelse, hvor selskabet konsekvent befinder sig i den gode ende, når det gælder parametre som levering af konkurrencedygtige produkter, services og ydelser, hvor både leveringsevnen og kvaliteten af det leverede anerkendes.

Hvordan det hænger sammen med Dell EMCs produkter giver administrerende direktør, Ulrik Kjeldgaard, sit syn på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura