Denne kampvogn af en bærbar er skabt til livet på slagmarken. Efter nogle uger med maskinen får man lyst til at slå den med et baseball-bat.

Panasonic Toughbook CF-33 er en ekstrem maskine, som skal efterleve nogle ekstreme krav. Det gør, at man må finde sig i meget.

Artikel top billede

Panasonic CF-33 er sejere end de langt de fleste bærbare. Og så kommer den med et sammenklappeligt håndtag.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvordan en panser-laptop ser ud og opfører sig i brug
  • Læs om hvordan den kan komme til kort
  • Få Computerworlds endelige dom over enheden
1.096
5:30 min
Velkommen til 1992.

Det er den første tanke, der rammer en, når man pakker Panasonics hypersolide CF-33 laptop. '

Det er en maskine, som bedst kan beskrives som laptop-verdenens svar på en Hummer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job