EG solgt til amerikansk kapitalfond for milliardbeløb

It-selskabet EG kommer på nye hænder. Axcel afstår EG til den amerikanske kapitalfond Francisco Partners.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

It-selskabet EG skifter hænder.

Storaktionær og kapitalfonden Axcel sælger sin majoritet i it-selskabet til den amerikanske kapitalfond Francisco Partners.

Det skriver selskabet i en børsmeddelelse.

"Transaktionens gennemførelse vil indebære et skifte af kontrollen over AX IV EG Holding III ApS med de mulige konsekvenser for de af AX IV EG Holding III ApS udstedte obligationer, der fremgår af obligationssvilkårene. De udestående obligationer forventes fuldt indfriet," lyder det i meddelelsen.

Salgsprisen lyder på i alt 3,7 milliarder kroner.

Handlen betinges af, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkender handlen.

EG tæller i dag 9.500 både private og offentlige kunder i Skandinavien og omkring 1.200 medarbejdere.

Computerworld har tidligere dokumenteret, hvordan Axcel siden 2017 har forsøgt at afsætte den danske it-koncern.

Dengang blev planerne udskudt angiveligt på grund af problemer med et offentligt it-projekt.

Se også: Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Den handel lykkedes delvist tidligere på året, da DXC Technology overtog EG’s serviceforretning, som tegner sig for omkring en tredjedel af virksomhedens forretning.

Det var en rokade, der flyttede 570 EG-ansatte fordelt over Skandinavien og Polen til DXC Technologies.

I januar 2019 forlød det, at Axcel var på udkig efter en køber til den resterende del af forretningen.

Læs også: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S