EG solgt til amerikansk kapitalfond for milliardbeløb

It-selskabet EG kommer på nye hænder. Axcel afstår EG til den amerikanske kapitalfond Francisco Partners.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

It-selskabet EG skifter hænder.

Storaktionær og kapitalfonden Axcel sælger sin majoritet i it-selskabet til den amerikanske kapitalfond Francisco Partners.

Det skriver selskabet i en børsmeddelelse.

"Transaktionens gennemførelse vil indebære et skifte af kontrollen over AX IV EG Holding III ApS med de mulige konsekvenser for de af AX IV EG Holding III ApS udstedte obligationer, der fremgår af obligationssvilkårene. De udestående obligationer forventes fuldt indfriet," lyder det i meddelelsen.

Salgsprisen lyder på i alt 3,7 milliarder kroner.

Handlen betinges af, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkender handlen.

EG tæller i dag 9.500 både private og offentlige kunder i Skandinavien og omkring 1.200 medarbejdere.

Computerworld har tidligere dokumenteret, hvordan Axcel siden 2017 har forsøgt at afsætte den danske it-koncern.

Dengang blev planerne udskudt angiveligt på grund af problemer med et offentligt it-projekt.

Se også: Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Den handel lykkedes delvist tidligere på året, da DXC Technology overtog EG’s serviceforretning, som tegner sig for omkring en tredjedel af virksomhedens forretning.

Det var en rokade, der flyttede 570 EG-ansatte fordelt over Skandinavien og Polen til DXC Technologies.

I januar 2019 forlød det, at Axcel var på udkig efter en køber til den resterende del af forretningen.

Læs også: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job