Samsung kæmper med faldende efterspørgsel og svigtende profit

Den sydkoreanske tech-kæmpe døjer med svigtende efterspørgsel og øget konkurrence, der får selskabet til at nedjustere forventningerne i det kommende regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den sydkoranske tech-gigant Samsung varsler, at det vil slå sløjt til med overskuddet i det kommende regnskabskvartal.

Profitten bliver 60 procent lavere end i samme periode sidste år, lyder det fra selskabet, som nu ser ud til at levere sit sløjeste regnskab siden efteråret 2016, skriver Reuters.

Bag afmatningen identificerer Samsung en stilstand i salget af hukommelses-chips, en afmatning i markedet for skærmpaneler og en stigende konkurrence i smartphone-markedet.

Læs også: Huawei ydmyger Samsung med sin første foldbare smartphone: Mate X

Samsung er i dag den ledende producent af særligt OLED-skærme til blandt andet selskabets egne smartphones og Apples iPhone X modeller.

Samsungs største forretning er i halvleder-komponenter hvor selskabet blandt er storleverandør af komponenter til Amazons cloud-hardware.

Overskuddet i første kvartal 2019 forventes at lande på 6,2 billioner sydkoreanske won, omkring 36,3 milliarder kroner, næsten 10 procent lavere end det tidligere forventet. Den samlede omsætning falder også med 14 procent til 52 billioner won.

Samsung endelige resultat for første kvartal 2019 forventes offentliggjort i slutningen af april.

Afmatningen kommer efter en gylden periode for koncernen som i efteråret 2018 kunne mønstre sit bedste regnskab nogensinde.

Se også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos