Danskerne bliver de første, der kan købe en af de revolutionerende foldetelefoner

Foldemobilen Samsung Galaxy Fold er på vej til de danske telehylder. Samsung og Yousee indgår eksklusiv samarbejde.

Artikel top billede

Fra og med 26. april, vil danske mobilentusiaster kunne se, prøve og forudbestille en af klodens allerførste foldbare smartphones: Særmobilen Samsung Galaxy Fold med sine to skærme.

Efterfølgende vil de første leverancer ske fra 3. maj. Danskerne vil dermed blive blandt de første, som kan prøve kræfter med de særlige enheder.

Interesserede købere skal dog regne med at have en velpostret pung med, for den vejledende pris lyder på 15.900 kroner. Den dyre enhed vil kunne beses hos udvalgte Yousee-butikker rundt om i landet.

Til den pris inkluderer Samsung dog et særligt tilpasset cover til at beskytte mobilen og et sæt trådløse Galaxy Buds.

Selve mobilen vil dog vække opsigt ved at tilbyde to skærme: En sædvanlig skærm med relativt kompakte dimensioner med en diagonal på 4,6 tommer, mens den vil gemme på en foldbar tabletskærm i sin midte på 7,3 tommer.

Inde i mobilen finder man samme mekanik, som driver Samsungs vilde S10+ 5G frem. Det vil derfor betyde, at mobilen kommer med 12gb RAM, nyeste Exynos octa-core CPU, 512gb lager samt en 5G-antenne og et tredobbelt kamera lige som der findes i S10+.

Se også: Samsung skruer endelig op for ambitionerne med Galaxy S10+: Det er der kommet en ualmindelig helstøbt toptelefon ud af

Telefonerne kommer i farverne Space Silver og Cosmos Black. Samsung tilbyder dog mulighed for at krydre deres valg med accentfarverne ’Martian Green’ eller ’Astro Blue’ på selskabets onlineshop, samsung.com.

Huawei-alternativ truer

Mens Samsung bliver først med sin supermobil herhjemme, truer Huawei med deres kommende bud på en foldbar sag: Mate X.

Her bydes dog kun på en enkelt skærm, der kan klappes sammen til mobilformat. Det giver mulighed for at tilbyde et større areal og en slankere profil.

Huaweis modsvar på Galaxy Fold vil dog først udkomme på et senere tidspunkt, med en planlagt global lancering i andet halvår af 2019.

Læs også:
Huawei ydmyger Samsung med sin første foldbare smartphone: Mate X
Prøvekørt: Her er fem ting jeg lærte om livet med en foldbar smartphone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS