Danskerne bliver de første, der kan købe en af de revolutionerende foldetelefoner

Foldemobilen Samsung Galaxy Fold er på vej til de danske telehylder. Samsung og Yousee indgår eksklusiv samarbejde.

Artikel top billede

Fra og med 26. april, vil danske mobilentusiaster kunne se, prøve og forudbestille en af klodens allerførste foldbare smartphones: Særmobilen Samsung Galaxy Fold med sine to skærme.

Efterfølgende vil de første leverancer ske fra 3. maj. Danskerne vil dermed blive blandt de første, som kan prøve kræfter med de særlige enheder.

Interesserede købere skal dog regne med at have en velpostret pung med, for den vejledende pris lyder på 15.900 kroner. Den dyre enhed vil kunne beses hos udvalgte Yousee-butikker rundt om i landet.

Til den pris inkluderer Samsung dog et særligt tilpasset cover til at beskytte mobilen og et sæt trådløse Galaxy Buds.

Selve mobilen vil dog vække opsigt ved at tilbyde to skærme: En sædvanlig skærm med relativt kompakte dimensioner med en diagonal på 4,6 tommer, mens den vil gemme på en foldbar tabletskærm i sin midte på 7,3 tommer.

Inde i mobilen finder man samme mekanik, som driver Samsungs vilde S10+ 5G frem. Det vil derfor betyde, at mobilen kommer med 12gb RAM, nyeste Exynos octa-core CPU, 512gb lager samt en 5G-antenne og et tredobbelt kamera lige som der findes i S10+.

Se også: Samsung skruer endelig op for ambitionerne med Galaxy S10+: Det er der kommet en ualmindelig helstøbt toptelefon ud af

Telefonerne kommer i farverne Space Silver og Cosmos Black. Samsung tilbyder dog mulighed for at krydre deres valg med accentfarverne ’Martian Green’ eller ’Astro Blue’ på selskabets onlineshop, samsung.com.

Huawei-alternativ truer

Mens Samsung bliver først med sin supermobil herhjemme, truer Huawei med deres kommende bud på en foldbar sag: Mate X.

Her bydes dog kun på en enkelt skærm, der kan klappes sammen til mobilformat. Det giver mulighed for at tilbyde et større areal og en slankere profil.

Huaweis modsvar på Galaxy Fold vil dog først udkomme på et senere tidspunkt, med en planlagt global lancering i andet halvår af 2019.

Læs også:
Huawei ydmyger Samsung med sin første foldbare smartphone: Mate X
Prøvekørt: Her er fem ting jeg lærte om livet med en foldbar smartphone

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S