Apple på vej med iOS 13-overraskelse til iPad: Mulighed for mus-support

Meget tyder på, at næste version af Apples iOS styresystem vil understøtte brugen af mus sammen med det touch-baserede interface.

Artikel top billede

Apples iPads har siden deres debut i april 2010 været defineret ved deres touch-baserede interface.

Kilder tæt på udviklingen af næste version af iOS-styresystemet, indikerer, at iOS 13 vil bryde med den 100 procent touchbaserede interface og give brugerne mulighed for at slutte en mus til deres iPad, skriver The Next Web.

Funktionen er i første omgang begrænset til at være en såkaldt ’accessibility’-feature.

Dermed vil en eventuel brug af mus være begrænset til at fungere igennem iOS’ tilgængelighed-menuer, hvor funktioner til blandt andre svagtseende typisk ligger.

Se også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Understøttelse af mus til iOS vil samtidig betyde at andre alternative tilbehør, såsom joysticks og trackpads, vil fungere sammen med selskabets iPads i fremtiden.

En af kilderne nævner samtidig at den kommende iOS vil give mulighed for at få apps til at køre i særskildte vinduer på iPad.

De nye rygtede features indikerer, at Apple fortsat arbejder på, at få iOS til at fungere som et fuldbyrdet styresystem.

En anden længe ventet feature i iOS 13 er, ifølge The Verge, at lade brugerne få adgang til eksterne drev via USB-C, som eksempelvis filerne fra et kameras hukommelseskort.

Første betaudgave af iOS 13, bliver med al sandsynlighed offentliggjort ved årets udgave af WWDC-udviklermesse, som i år løber af stablen 3. juni. Det nye styresystem forventes at blive ledsaget af nye versioner af Apples MacOS, WatchOS og TvOS.

Se også: Ny iOS-version slippes løs i aften: Her er nyhederne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura