Apple afvist i Højesteret: Retssag vil gå efter Apples App Store-monopol

Den amerikanske højesteret stadfæster søgsmål mod konkurrenceforvridende app-butik.

Artikel top billede

Den amerikanske tech-kæmpe møder modstand i det amerikanske retvæsen efter at den amerikanske højesteret stadfæstede at søgsmålet ’Apple v. Pepper’, kunne prøves ved de amerikanske domstole.

Her beskyldes Apple for konkurrenceforvridende virksomhed ved Apple app-butik, App Store, der leder til højere priser for brugerne af den digitale app markedsplads.

Apple argumenterer for, at det er app-udviklere som brugerne køber app fra, mens det er udviklerne der er kunderne i Apples App Store. Den skelnen gør app-købere til ’indirekte købere’, hvilket ifølge gældende amerikansk ret betyder, at de ikke kan sagsøge for konkurrenceforvridende adfærd.

Den amerikanske domstol køber ikke Apples argument om, at brugerne af Apples App Store ikke kan betragtes som værende kunder, skriver The Verge.

Beslutningen blev vedtaget med fem stemmer for og fire stemmer imod ved højesteretten.

”Apples skelnen giver ikke meget mening til andet, end at vride sig uden om denne og andre lignende retssager”, siger den amerikanske højesteretsdommer Brett Kavanaugh.

Domsindstandsen noterer, at sagen fortsat er i sin indledende fase, og at det derfor er for tidligt at konkludere, hvorvidt Apple har forbrudt sig med nogen konkurrencelovgivning.

Taber Apple søgsmålet, kan selskabet blive tvunget at revidere dennes politik for betaling af apps igennem App Store platformen, hvor selskabet opkræver op til 30 procents kommission for al salg igennem platformen.

Se også: På 10 år har Apples App Store erobret verden: Her er to danske app-successers fortælling om, hvordan det er at leve på Apples nåde

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S