Apple afvist i Højesteret: Retssag vil gå efter Apples App Store-monopol

Den amerikanske højesteret stadfæster søgsmål mod konkurrenceforvridende app-butik.

Artikel top billede

Den amerikanske tech-kæmpe møder modstand i det amerikanske retvæsen efter at den amerikanske højesteret stadfæstede at søgsmålet ’Apple v. Pepper’, kunne prøves ved de amerikanske domstole.

Her beskyldes Apple for konkurrenceforvridende virksomhed ved Apple app-butik, App Store, der leder til højere priser for brugerne af den digitale app markedsplads.

Apple argumenterer for, at det er app-udviklere som brugerne køber app fra, mens det er udviklerne der er kunderne i Apples App Store. Den skelnen gør app-købere til ’indirekte købere’, hvilket ifølge gældende amerikansk ret betyder, at de ikke kan sagsøge for konkurrenceforvridende adfærd.

Den amerikanske domstol køber ikke Apples argument om, at brugerne af Apples App Store ikke kan betragtes som værende kunder, skriver The Verge.

Beslutningen blev vedtaget med fem stemmer for og fire stemmer imod ved højesteretten.

”Apples skelnen giver ikke meget mening til andet, end at vride sig uden om denne og andre lignende retssager”, siger den amerikanske højesteretsdommer Brett Kavanaugh.

Domsindstandsen noterer, at sagen fortsat er i sin indledende fase, og at det derfor er for tidligt at konkludere, hvorvidt Apple har forbrudt sig med nogen konkurrencelovgivning.

Taber Apple søgsmålet, kan selskabet blive tvunget at revidere dennes politik for betaling af apps igennem App Store platformen, hvor selskabet opkræver op til 30 procents kommission for al salg igennem platformen.

Se også: På 10 år har Apples App Store erobret verden: Her er to danske app-successers fortælling om, hvordan det er at leve på Apples nåde

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job