Apple afvist i Højesteret: Retssag vil gå efter Apples App Store-monopol

Den amerikanske højesteret stadfæster søgsmål mod konkurrenceforvridende app-butik.

Artikel top billede

Den amerikanske tech-kæmpe møder modstand i det amerikanske retvæsen efter at den amerikanske højesteret stadfæstede at søgsmålet ’Apple v. Pepper’, kunne prøves ved de amerikanske domstole.

Her beskyldes Apple for konkurrenceforvridende virksomhed ved Apple app-butik, App Store, der leder til højere priser for brugerne af den digitale app markedsplads.

Apple argumenterer for, at det er app-udviklere som brugerne køber app fra, mens det er udviklerne der er kunderne i Apples App Store. Den skelnen gør app-købere til ’indirekte købere’, hvilket ifølge gældende amerikansk ret betyder, at de ikke kan sagsøge for konkurrenceforvridende adfærd.

Den amerikanske domstol køber ikke Apples argument om, at brugerne af Apples App Store ikke kan betragtes som værende kunder, skriver The Verge.

Beslutningen blev vedtaget med fem stemmer for og fire stemmer imod ved højesteretten.

”Apples skelnen giver ikke meget mening til andet, end at vride sig uden om denne og andre lignende retssager”, siger den amerikanske højesteretsdommer Brett Kavanaugh.

Domsindstandsen noterer, at sagen fortsat er i sin indledende fase, og at det derfor er for tidligt at konkludere, hvorvidt Apple har forbrudt sig med nogen konkurrencelovgivning.

Taber Apple søgsmålet, kan selskabet blive tvunget at revidere dennes politik for betaling af apps igennem App Store platformen, hvor selskabet opkræver op til 30 procents kommission for al salg igennem platformen.

Se også: På 10 år har Apples App Store erobret verden: Her er to danske app-successers fortælling om, hvordan det er at leve på Apples nåde

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job