USA i nyt it-angreb mod Kina: Sortlister kinesiske supercomputere

Præsident Donald Trumps regering fyrer en ny bredside af mod den kinesiske it-branche.

Artikel top billede

Den amerikanske regering har ifølge the New York Times sortlistet fem kinesiske supercomputer-leverandører, hvoraf flere figurerer på Top 500 opgørelsen over klodens hurtigste supercomputere.

Blandt de fem producenter er Thatic, et partnerskab mellem amerikanske AMD og den kinesiske regering, som siden 2016 har kunnet benytte AMD’s licens til x86-baserede processorer.

Bag forbuddet er det amerikanske handelsministeries vurdering af, at selskaberne giver ”anledning til at begrundet mistanke om, at de er involveret eller sandsynligvis kan blive involveret i aktiviteter, som udgør en sikkerhedsmæssig trussel mod den amerikanske nationalsikkerhed eller amerikanske udenrigsinteresser.”

Forbuddet betyder, at amerikanske selskaber hverken må handle eller levere komponenter eller teknologi med de kinesiske virksomheder på sortlisten.

De fem virksomheder som nu bliver ramt af forbuddet er: Chengdu Haiguang Integrated Circuit, Chengdu Haiguang Microelectronics Technology, Higon, Sugon samt Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology.

Sugon, Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology samt National University of Defense Technology er ifølge vores søstermedie PCWorld alle i færd med at udvikle såkaldte ’exa-scale’-supercomputere.

Det er en type maskiner med en fænomenal regnekraft, som den amerikanske regering mener, bliver eller kan benyttes til militære formål.

Wuxi Jiangnan instituttet menes at stå bag de Sunway-processorer som i dag driver klodens tredjehurtigste maskine på top 500 listen, Sunway Taihulight.

Se også: Kina indtager førstepladsen for flest supercomputere: Se listen her

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen